Чоловік І.Вільде Є.Полотнюк і священик О.Ковч - члени ОУН?

Модератор: Global Moderators

Аватар користувача
Іржик
Member
Member
 
Повідомлень: 348
З нами з:
09 серпня 2009 14:31
Звідки: Київ

Чоловік І.Вільде Є.Полотнюк і священик О.Ковч - члени ОУН?

Повідомлення Іржик » 13 січня 2013 21:30

Гортаючи біографічний додаток до відомої праці П.Мірчука "Нарис історії ОУН" (перевидання 2007 р.), прочитав, що серед членів ОУН(б) перелічено Євгена Полотнюка і Омеляна Ковча.

Інформація про них подається така:
Ковч Омелян Григорович (20.08.1884, с. Космач Косівського р-ну Івано-Франківської обл. – 25.03.1944, концтабір Майданек, біля м. Любліна, Польща).
Священик (1911), польовий духівник УГА, парох церкви Св. Миколая у Перемишлянах (Львівська обл.). Опікун Пласту в Перемишлянах, за це перебував під польським слідством і судом – виправданий у 1931. Повітовий провідник ОУН Перемишлянщини. 30.12.1942 заарештований гестапо за надання допомоги євреям. Загинув у німецькому концтаборі Майданек. Урочисто проголошений священомучеником під час Апостольського візиту в Україну Івана-Павла ІІ 27.06.2001.


Полотнюк Євген-Володимир ("Ойген"; 7(10).01.1906, с. Білобожниця Чортківського р-ну Тернопільської обл. -28.11.1943,м. Ворохта коло Яремчі Івано-Франківської обл.). Член Пласту - 11 курінь ім. 1. Мазепи (Станиславів), 10 курінь УСП "Чорноморці", організатор нелегального Пласту. Член ОУН (1930-і). Розстріляний німцями за співпрацю з УПА.


Почнемо з Омеляна Ковча. Я, звичайно, був вражений цим невідомим мені до тих пір фактом, що член ОУН загинув за допомогу євреям і був проголошений блаженним і праведником України. Почав гуглити....і жодної інформації більше про його стосунки з ОУН (б чи м) ніде не знайшов. Ні на сайті, цілком прсивяченому цій особі http://kovch.com.ua/ua, ні в інших публікаціях аніслова про членство в ОУН цього духівника. Єдині згадки - в різних новинах на сторінках ВО "Свобода", і та інформація цілком повторює вищенаведені дані з додатка до Мірчука. Тому я в розрахунок її не беру, бо її джерело - партійно-пропагандистські матеріали. А, ще одна-єдина згадка - за посиланням http://oun-upa.org.ua/encyclopaedia/k.html Там теж аналогічні дані "Пов. провiдник ОУН."

Тому запитання: чи дійсно був Омелян Ковч членом ОУН і повітовим провідником ОУН Перемишлянщини?

Тепер Євген Полотнюк. Це - чоловік відомомї української письменниці Ірини Вільде (Дарії Макогон-Полотнюк). Тут маємо дещо більше.
ЖЖ-блогер deratisator пише про нього (правда, без посилання на джерела)
Полотнюк Євген-Володимир - "Ойген"
Нар. 10.3.1906 Підмонастир, Бібрка З 1925 в керівництві Пласту. З братом Платоном - організатори УВО на Покутті. Гімназія в Станиславові 1926, Львівська Політехніка, лісництво. Спортовець. Жив в Академічнім Домі, де й познайомився з Даркою Макогон (майбутня письменниця Ірина Вільде). Закінчив 1934. Працював в державних лісах у Сташевичах, Старосамбір. На початку 1939 концтабір Береза - підозра в приналежності до ОУН. Звільнила війна. Директор ліспромгоспу в Лелехівці, Яворів. Після приходу німців - надлісничий в митрополичих лісах с. Микуличин, Надвірна. Там закладаються повстанські бази, діє підстаршинська школа УПА. Польський донос, німці викривають бункери. Арешт, тортури, 20.11.1943 засуджений до розстрілу. Замінено на ув'язнення до першого вбивства німця на терені. В УПА заборонили акції на тім терені. Розроблено план визволення П., та 26.11 хтось вбив німця. Можливо, польська провокація. 28.11.1943 П. в числі 10 заручників розстріляний у Ворохті. 17.10.1993 перепохований у Надвірні.

http://deratisator.livejournal.com/12065.html

Різниться дата і місце народження.

1967 року головним редактором львівського літературно мистецького часопису «Жовтень» став письменник-ветеран, полковник у відставці Микола Романченко. ... Ірина Вільде не змогла знайти з ним спільної мови, й, будучи вхожою ще з часів депутатства до високих столичних кабінетів, поставила питання руба про його перебування на редакторській посаді. Романченка тоді зняли, але невдовзі вже він звернувся до своїх київських компетентних зверхників: «Доки буде очолювати Львівську письменницьку організацію дружина розстріляного націоналіста?..». Хоча насправді її чоловіка Євгена Полотнюка у жовтні 1943 року розстріляло гестапо, причому за підозрою в допомозі ковпаківцям. Не знаю детально, як розвивався той процес, тільки невдовзі Ірина Вільде передала спілчанське головування спраглому до подібного піднесення Ростиславові Братуню.

http://zaxid.net/home/showSingleNews.do ... Id=1254081

Війна застала сім’ю Полотнюків на Яворівщині, де на той час працював Євген за своєю лісничою спеціальністю. Після проголошення правління Ярослава Стецька, Полотнюк отримав направлення на посаду лісничого в угіддя Андрія Шептицького в селі Микуличин Надвірнянського району. Там діяла школа для підготовки командного складу бійців УПА. Ірина Вільде була поруч з чоловіком, знала про його роботу.
14 серпня 1942 року вона народила молодшого сина – Максима. У 1943 році УПА і партизани-ковпаківці заключили тимчасовий союз: УПА дозволила прохід з’єднанням Ковпака по підконтрольним їй територіям і забезпечувала партизан продуктами. Називалась операція „Буря”, а одним із здійснювачів її зі сторони УПА був Євген Полотнюк. Таким чином партизани і сам Сидор Ковпак опинились біля Яремчі і познайомились з Полотнюками.
За допомогу ковпаківцям, і взагалі за його діяльність в жовтні 1943 року гестапо знищило Євгена Полотняка.

Письменниця з Буковини (До 100-річчя від дня народження Ірини Вільде (Полотнюк Дарини Дмитрівни) (1907-1982).Веб-бібліографічний покажчик. - Кіровоград, 2007. - С. 15-16 http://www.lib.kr.ua/work_folder/vil_1248074897.doc

У той же час, у статті Андрія Сови ЮНАЦЬКІ ТА МОЛОДІ РОКИ РОМАНА ШУХЕВИЧА є біографічна довідка на Полотнюка у зносці:
Полотнюк Євген (‘Ольгін’, ‘Ойген’; 08.03.1906, с. Білобожниця Чортківського р-ну Тернопільської обл. – 28.11.1943, с. Ворохта коло м. Яремча Івано-Франківської обл.).
Належав до Пласту, зокрема був членом 11-го куреня ім. І. Мазепи (Станіславів), 10-го куреня УУСП «Чорноморці». За активну роботу нагороджений однією з найвищих пластових нагород – «свастикою заслуги». Організатор підпільного Пласту. Член ОУН. Розстріляний німцями за співпрацю з УПА.

Український визвольний рух. - №9. - С. 152

Винакають питання щодо причин його розстрілу. З одного боку, начебто за допомогу ковпаківцям. З іншого боку - він ніби був членом ОУН(б). Версія про союз УПА і партизанів видаєтсья фантастичною, бо відомо, що галицька УНС була організована якраз для протидії Сумському з"єднанню С.Ковпака, яке здійснювало Карпатський рейд, і її загони брали участь у бойових діях із ковпаківцями. У когось, здається у Ю.Киричука в книзі "Український національний рух 40-х - 50-х рр." (Львів, 2000), стверджувалося, що оунівець Є.Полотнюк допомагав партизанам з власної ініціативи. Ну це більш імовірно. Але яка версія найдостовірніша? Чи був Полотнюк членом ОУН(б)? Чи допомагав партизанам? Чи робив з власної ініціативи, чи вищі провідники знали про це? Чи його розстріл пов'язаний саме з його зв'язками з ковпаківцями?
Прописка коммуниста - тюрьма! Вернем страну народу!
 

Повернутись до WWII та Другі визвольні змагання (1938-1945)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей

cron