Переговори між УПА та мадьярами

Модератор: Global Moderators

Аватар користувача
Ніколаускасс
Member
Member
 
Повідомлень: 976
З нами з:
19 березня 2007 17:38
Звідки: Славне місто Кривий Ріг

Переговори між УПА та мадьярами

Повідомлення Ніколаускасс » 03 червня 2007 20:40

Цікава статя про проведення переговорів http://io.com.ua/1207800. Прошу вибачення за не завжди добру якість фото.

На фото : Командування групи УПА “Богун” з прибулими гостями. 1943 рік. Нижній ряд: шеф розвідувального відділу Андрій Кисіль–”Немо”, член Проводу ОУН Омелян Логуш–”Іванів”, керівник угорської місії до УПА підполк. Ференц Мартон, комендант запілля УПА-Північ Ростислав Волошин–”Горбенко”, командир групи Петро Олійник–”Еней”, керівник охорони делегації Василь Процюк–”Кропива”. Верхній ряд: заступник шефа розвідувального відділу Василь Коренюк–”Палій”, господарчий референт УПА-Північ Антін Мороз–”Зубатий”, шеф військового штабу Дмитро Казван–”Черник”.
 

Erelion
Member
Member
 
Повідомлень: 1605
З нами з:
17 жовтня 2006 22:08
Звідки: Київ

Повідомлення Erelion » 03 червня 2007 22:25

Щось посилання не працює...
 

Аватар користувача
Ніколаускасс
Member
Member
 
Повідомлень: 976
З нами з:
19 березня 2007 17:38
Звідки: Славне місто Кривий Ріг

Повідомлення Ніколаускасс » 03 червня 2007 22:40

„Усе те добре, що добре для блага сили і розвитку моєї нації, усе те зло, що цю силу і розвиток послаблює”.
Микола СЦІБОРСЬКИЙ
Ліберастія - збочення!
 

Аватар користувача
Гриціан
Member
Member
 
Повідомлень: 3344
З нами з:
12 квітня 2006 19:43
Звідки: Зеленьки- Гарносільськ на Лимані

Повідомлення Гриціан » 03 червня 2007 23:12

А так працює :)
Я сам собі Петлюра!
 

Аватар користувача
CAM
Member
Member
 
Повідомлень: 1530
З нами з:
20 травня 2007 20:57
Звідки: Самбір-Чикаго

Повідомлення CAM » 28 червня 2007 19:26

Тут уже десь така тема була. прошу сказати де, я переставлю. :oops:

На Закарпатті розпочалися зйомки історичної кіноепопеї про УПА 27 червня 2007
Пам’ять народу живе в його історії, тому щоб залишатися свідомим українцем, не достатньо лише ним бути з діда-прадіда, треба намагатися розповісти свою історію світу. Такої думки дотримується і уродженець Колочави, колишній парламентар від Блоку Юлії Тимошенко Станіслав Аржевітін.

Фільм під робочою назвою «Колочавські повстанці» (або попросту «Міша Штаєр»), зйомки якого розпочалися в Колочаві, має на меті задокументувати історію закарпатських повстанців, які діяли в тому регіоні за принципом Української повстанської армії.

Станіслав Аржевітін особисто написав сценарій фільму, піднявши при цьому чималий архівний матеріал тієї доби, а також зібравши й свідчення очевидців. Таким чином стало відомо, що вказівником до добре замаскованої криївки «зелених хлопців» слугував видряпаний на корі дерева напис «УПА. Міша Штаєр».


Реалізовувати історичний намір допомагала знімальна група київської кіностудії ім. О. Довженка. Режисер фільму Владислав Таранюк називає процес зйомок такого фільму «фільмуванням історії». Безперечно, кіно не зможе достовірно відтворити реалії минулого, але в основу сюжету фільму лягли саме події минулого з точністю до архівних планів розташування вояків під час сутички.

Підбір акторів теж відбувався неспроста. За твердим переконанням сценариста, своїх, місцевих», мають грати вихідці з Колочави. Натомість вояків радянської армії грали немісцеві друзі Аржевітіна. Головну роль Міші Штаєра зіграв недалекий родич відомого в цих краях ватажка хлопців з лісу – Іван Штаєр.

У фільмі також був задіяний сам продюсер та його син. Варто згадати, що пан Аржевітін уже декілька років захоплюється аматорською зйомкою. Окрім того одна з його останніх робіт під назвою «Стежками опришків» підіймала схожу тему – побутування у Колочавських краях опришка Миколи Шугая.

Сюжет фільму розгортається в мальовничих горах Закарпаття і розповідає про загін «зелених хлопців» УПА, який діяв біля села Колочава. А саме про той випадок, коли кадебешники, переодягнені в упівців, намагалися дискредитувати вояків повстанської армії в очах місцевого населення.

Пан Аржевітін розповідає також про епізод з сільською учителькою, який знає майже достеменно, адже його мама теж була вчителькою і багато розповіла про це. Також фільм має на меті спростувати недобру славу лісових хлопців, зокрема в епізоді з юними одеситками, які приїхали в Закарпаття на практику. Сценарист переконує, що упівці ніколи не ґвалтували дівчат і були налаштовані миролюбно до місцевого населення.

У планах знімальної групи – успішно завершити зйомки фільму. Станіслав Аржевітін, звісно, теж хоче, щоб про його творіння дізналися не лише мешканці рідного села Колочава, Межигірського району, Закарпатської області. Тож хочеться побажати, щоб фільм про епізод з історії нашого, українського народу, знайшов розуміння з-посеред глядачів. А ще – широкого екрану.

Сценарист фільму Станіслав Аржевітін розповів УНІАН, чому саме сюжет про ватажка лісових хлопців Михайла Штаєра ліг в основу фільму «Колочавські повстанці»:

Дуже давно чув у селі про Штаєра. В Колочаві неоднозначне ставлення до цієї групи УПА, адже вона майже 10 років перебувала в лісах зі зброєю, їх довгий час не могли виловити. І коли мені вдалося ознайомитися з матеріалами СБУ. Тоді я для себе зробив висновок, що це не просто поодинокі бунтарі як Микола Шугай. Це люди, які почали нести ідеологію українського національного патріотичного руху, хай і невелику. Вони самі почали себе ідентифікувати з українськими повстанцями. Такий висновок я зробив з тих записок, які вони писали в органи, а також із записів у їхніх щоденниках. Для мене це також було відкриття, що можна стверджувати, що вони мали український національний дух.

Вони боролися проти радянського свавілля. Коли на Донбас забирали хлопців на тяжкі роботи, звідти десятками тисяч хлопці тікали… Це була така політика тодішньої влади, спрямована на те, щоб молоді хлопці не пішли в УПА. Їх треба було вивезти всіх із цього регіону чи то на важкі роботи, чи то
„На диявола – хрест, на неприятеля – шабля”.
 

Аватар користувача
Arkee Hops
Member
Member
 
Повідомлень: 1685
З нами з:
21 червня 2007 13:38
Звідки: Lemberg

Повідомлення Arkee Hops » 18 серпня 2007 14:11

Може хтось зі спеціалістів має докладнішу інфу про цього Мішу Штаєра і взагалі про підпілля на Закарпатті?
"...А від Донбасу до Перекопу два переходи БТР..."
 

Аватар користувача
Володимир Мороз
Member
Member
 
Повідомлень: 2394
З нами з:
31 липня 2007 13:06
Звідки: Київ

Повідомлення Володимир Мороз » 18 серпня 2007 14:28

Матеріали, очевидно, в Архівуі Управління СБУ в Закарпатській області. Аржевітін, родом з Колочави, їх бачив. Те, що в Колочаві було підпілля - це факт. У 2004 р. змагання \"Стежками героїв\" (http://steger.com.ua) проходили Колочавою. Я тоді писав історичну довідку до маршруту і відповідні матеріали використовував - за працями М.Вегеша, О.Довганича та О.Ситника. Витяг із цієї довідки в частині про Колочаву:

Згодом окружний провід очолив колишній районний провідник ОУН Вигодського р-ну в Галичині «Булевар» (літо-осінь 1947 р.), а його заступником і референтом пропаґанди був «Кумпанович». Вони вибрали своїм осідком село Колочава-Лази Міжгірського р-ну, де їм активно допомагали колишній командант Карпатської Січі в цьому селі Микола Шимоня і греко-католицький священик Бобик. На початку квітня відділ «Довбуша» чисельністю 8 осіб перейшов з Галичини в с. Усть-Турбат Тячівського р-ну, де роззброїв групу радянсько-партійного активу. У червні 1947 р. за наказом «Булевара» чота УПА «Віщого» вирушила в рейд по території, яка сьогодні входить до Міжгірського, Свалявського і Хустського р-нів. У серпні того ж року група УПА рейдувала з пропаґандивною метою, поширюючи листівки та проводячи мітинґи, такими селами: Майдан, Репинне, Річка, Березники, Лисичево, Колочава-Лази, Колочава-Горб, Негровець і Синевирська Поляна, що входять до Іршавського, Волівського (Міжгірського) та Свалявського р-нів. На території Міжгірщини у 1947 р. постійно діяли підрозділи «Буревія» і «Вишні». Загалом у 1947 р., за відомостями большевиків, повстанці на Закарпатті здійснили 49 різних акцій. На жаль, 1 і 3 жовтня 1947 р. загинули керівники ОУН Закарпатської округи «Богдан» і «Булевар», а пов’язані із ними підпільники із с. Колочава були затримані або полягли восени того ж року. В Іршавському р-ні під час масових арештів підпільників та їх симпатиків («пособників») у 1947 р. ув’язнено 60 осіб, у Свалявському — 56, у Волівському (Міжгірському) — 49. Також арешти зачепили місцеву підпільну націоналістичну організацію, яка співпрацювала з ОУН — «Організація за визволення України», яка нараховувала близько 100 осіб у Виноградівському, Воловецькому, Волівському (Міжгірському), Рахівському, Тячівському та Хустському р-нах. Ув’язнено 66 членів цієї організації, з них 54 — у Тячівському р-ні.
На території Закарпаття, зокрема Міжгірського р-ну, у 1948 р. діяла боївка у складі восьми осіб провідника «Тереблі» і його заступника «Максима», яку окупантам вдалося вистежити і знищити 2.08.1948 р. в с. Березове Хустського р-ну.
 

Аватар користувача
Arkee Hops
Member
Member
 
Повідомлень: 1685
З нами з:
21 червня 2007 13:38
Звідки: Lemberg

Повідомлення Arkee Hops » 18 серпня 2007 15:44

Дякую. Отже Шраєр і його боївка таки були повязані з ОУН, а не являлися місцевою опришківською самодіяльністю? Бо коли читав про це кіно в газеті то склалося саме таке враження. P.S. І надіюся що цей фільм буде кращий ніж Залізна сотня.
"...А від Донбасу до Перекопу два переходи БТР..."
 

Аватар користувача
Володимир Мороз
Member
Member
 
Повідомлень: 2394
З нами з:
31 липня 2007 13:06
Звідки: Київ

Повідомлення Володимир Мороз » 18 серпня 2007 16:02

Колись Григорій Демян заявив Володимиру Грабовецькому, що один повстанський рій в національно-державницькому плані важить більше, ніж усі опришки разом взяті. Цим він не мав на меті принизити опришків, а наголосити важливість наявності мети (української держави) і програми, як цю мету здобути і реалізувати.

В Колочаві могла бути і самодіяльність, але навіть в такому випадку вона була повязана з ОУН, якщо не організаційно, то на рівні мети, завдань та ідей. Хоча так виглядає, що співпраця була, тим більше, що ОУН завжди шукала виходи на самодіяльні групи і навязувала з ними співпрацю. Тим більше, якщо в Колочаві був осередок окружного проводу...
 

Аватар користувача
Грiм
Member
Member
 
Повідомлень: 4193
З нами з:
27 лютого 2006 19:29
Звідки: Київська обл, с. Дмитрівка

Повідомлення Грiм » 20 серпня 2007 09:50

Arkee Hops написав: І надіюся що цей фільм буде кращий ніж Залізна сотня.

наскільки я про нього чув, то не дотягне до "Сотні"
Ми молодії, хлопці лісовії
Скрізь нам дорога відкрита.
 

Аватар користувача
Arkee Hops
Member
Member
 
Повідомлень: 1685
З нами з:
21 червня 2007 13:38
Звідки: Lemberg

Повідомлення Arkee Hops » 20 серпня 2007 12:46

Сумно. А то знімаємо таке що соромно комусь показати.
"...А від Донбасу до Перекопу два переходи БТР..."
 

Аватар користувача
Віктор100
Member
Member
 
Повідомлень: 373
З нами з:
10 жовтня 2012 18:51
Звідки: Львів

Re: Переговори між УПА та мадьярами

Повідомлення Віктор100 » 06 липня 2013 19:27

Фільм про "Колочавських повтанців" вже мав бути зняти. Його хтось бачив?
 


Повернутись до WWII та Другі визвольні змагання (1938-1945)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Google [Bot] і 3 гостей