Польский священник про УПА

Модератор: Global Moderators

Марко Козубель
Member
Member

Повідомлення Марко Козубель » 14 червня 2009 01:05

Właściwie to na jaki temat zeszliśmy? Powinniśmy dyskutować o podejściu i \"twórczości\" Isakowicza-Zaleskiego. Tymczasem za sprawą MichaelaPL zeszliśmy nawet na temat Bohdana Chmielnickiego. A propo do MichaelaPL: Może Chmielnickiego też mamy uważać za \"zbrodniarza\" a Mikołaja Potockiego, Stefana Czarnieckiego albo Jeremiego Wiśniowieckiego za \"bohatera\"? Oni również wyróżnili się mordowaniem bezbronnych. Jeżeli chodzi o ilość zamordowanych to taki Czarniecki przewyższył nawet naszego Chmielnickiego.

MichaelPL
Member
Member

Re:

Повідомлення MichaelPL » 14 червня 2009 01:07

Ìàðêî Êîçóáåëü написав:
"Prawdy niepokonacie" - jakiej prawdy? Takiej że faszystowcy zbrodniarze z UPA są na Ukrainie ukazywani jako bohaterowie?

:lol: :lol: :lol:
Takiej, że nawet nie umiesz udowodnic, że byli "faszystami", takiej, że wszyscy byli "zbrodniarzami" itp. To taka Wasza "prawda" potrzeby polityczne :D .

Wykręcasz się i migasz, bo prawda Cię boli.

Mów se mów. Obaj wiemy, że prawda jest inna :lol: . Nawet w USA UPA traktuje sie jako twarde podziemie antyhitlerowskie i antykomunistyczne i jeszcze podkresla, że UPA nie walczyła na cudzych terenach etnicznych, a więc w przeciwieństwie do AK nie miała zapędów do zniewalania innych nacji.

"w USA" - pewnie masz na myśli zakłamaną diasporę ukraińską, której fałszywość opisał John-Paul Himka.

http://www.yorku.ca/soi/_Vol_5_1/_HTML/Himka.html

Kresowiacy to w dużej mierze przede wszystkim sługusy nazistów i komunistów

Często stosowana przez pro-upowskich Ukraińców strategia - "moi pseudo-bohaterowie to łajdacy, to przynajmniej obrzucę drugą stronę błotem".

Марко Козубель
Member
Member

Повідомлення Марко Козубель » 14 червня 2009 01:13

Pamiętaj MichaelPL, że każde wydarzenie ma swoje korzenie. Tak samo ludzkie zachowanie. Narzeczona ostatnio stwierdziła, że do czystki etnicznej na Wołyniu w 1943 r. by nie doszło gdyby miejscowi Polacy i polska władza centralnie nie zawinili w stosunku do Ukraińców. I sporo w tym racji. Tak samo u Chmielnickiego- gdyby nie wczesniejsze mordy i nieprawości spowodowane przez polską szlachtę to prawdopodobnie I RP by nie upadła. Koszt byłby jeden- żadnej Polski na Ukrainie. Za to być może nigdy by nie doszło do wielu tragedii w historii obu narodów (temat dobry do historycznej alternatywy). Tak samo z Twoimi kresowiakami. Ludność pełna nienawiści nigdy nie będzie rządziła na terenie, gdzie stanowi zdecydowaną mniejszość (tak jak Polacy na Wołyniu). To jest nienaturalne. Tak samo nienaturalne jak to, że na Górnym Śląsku Niemcy rzadzili a było ich znacznie mniej niż Polaków. Dlatego też pewnie dobrze dogaduję się ze Ślązakami, których reprezentują np. Kazimierz Kutz czy Jerzy Buzek (nie identyfikuj mnie tylko z PO, z tej partii lubie tylko jednostki).

MichaelPL
Member
Member

Повідомлення MichaelPL » 14 червня 2009 01:14

http://www.isakowicz.pl/index.php?page= ... 8&nid=1647

Zalewski написав:Nadanie doktoratu honoris causa Wiktorowi Juszczence, gloryfikatorowi zbrodniarzy z OUN-UPA i SS "Galizien", jest blamażem zasłużonego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (...)
Z omawianej polemiki najbardziej zafrapowało mnie sformułowanie: "chciałbym bronić przed ks. Tadeuszem dobrego imienia prezydenta Wiktora Juszczenki". Nie wchodząc w sprawy międzynarodowe, muszę stwierdzić, że ten ukraiński polityk ma w Polsce niewielkie prawo do dobrego imienia. Od kilku lat bowiem gloryfikuje katów społeczności polskiej, żydowskiej i ormiańskiej. Co więcej, nadaje zaszczyty zbrodniarzom, stawia im pomniki oraz walczy o ich prawa "kombatanckie". Taka polityka wymaga jak największego potępienia. Nie tylko w imię prawdy historycznej, ale przede wszystkim ze względu na pamięć setek tysięcy pomordowanych, których kości do dziś rozsypane są bez należytego pochówku.

Jak dla mnie facet ma rację - nie można nadawać doktoratu honoris causa komuś kto gloryfikuje zbrodniarzy z organizacji faszystowskich.

Ìàðêî Êîçóáåëü написав:Pamiętaj MichaelPL, że każde wydarzenie ma swoje korzenie. Tak samo ludzkie zachowanie. Narzeczona ostatnio stwierdziła, że do czystki etnicznej na Wołyniu w 1943 r. by nie doszło gdyby miejscowi Polacy i polska władza centralnie nie zawinili w stosunku do Ukraińców. I sporo w tym racji.

Raczej mało w tym racji, przyczyna mordów była podobna do przyczyn Holocaustu i leżała ona w zbrodniczej ideologii OUN. Tezy "to była spontaniczna zemsta ludności" i podobne to tylko kolejne kłamstwa sympatyków UPA, takie same jak "UPA nikogo nie mordowało, to tylko sowieckie kłamstwa!", czy też "to była wszystko robota NKWD!".

Jest tutaj jednak w sumie poprawa, bo od całkowitego zaprzeczania lub całkowitego zwalania winy na innych sytuacja zmieniła się i teraz jest tylko usprawiedliwianie i umniejszanie znaczenia.
Востаннє редагувалось MichaelPL в 14 червня 2009 01:21, всього редагувалось 1 раз.

Марко Козубель
Member
Member

Повідомлення Марко Козубель » 14 червня 2009 01:20

Często stosowana przez pro-upowskich Ukraińców strategia - \"moi pseudo-bohaterowie to łajdacy, to przynajmniej obrzucę drugą stronę błotem\".

Bardzo mi przykro, że uważasz AK za \"łajdaków\". Może pocieszy Cię to, że ja tak nie uważam :lol: .

\"w USA\" - pewnie masz na myśli zakłamaną diasporę ukraińską, której fałszywość opisał John-Paul Himka.

http://www.yorku.ca/soi/_Vol_5_1/_HTML/Himka.html

Himka to pewnie taki sam \"Ukrainiec\" jak Poliszczuk :lol: . Koleś sam ma niejasną przeszłość a czepia się innych :twisted: . Ostatnio słyszałem o jakimś bogatym Łemku z Kanady, który okazał się Arabem.

Wykręcasz się i migasz, bo prawda Cię boli.

Sam się migasz. Trzeba mieć dowody. Każdy profesjonalny historyk Ci to powie. Piszesz, że \"UPA to faszyści\". Ja mogę napisać, że \"AK to byli pedofile i sodomici\"- taka sama prawda jak to co Ty wypisujesz.

Masz odwagę by się odnieść do tego co do Ciebie piszemy czy bedziesz kontynuował swój bełkot? Pisałem o Tarasie Szewczenku, dziełach AK i związnym z tym stosunku moich dziadków do Polaków itp. Ty omijasz te zagadnienia ze strachu. Jak więc mamy traktować Ciebie poważnie?

Марко Козубель
Member
Member

Повідомлення Марко Козубель » 14 червня 2009 01:25

Raczej mało w tym racji, przyczyna mordów była podobna do przyczyn Holocaustu i leżała ona w zbrodniczej ideologii OUN. Tezy \"to była spontaniczna zemsta ludności\" i podobne to tylko kolejne kłamstwa sympatyków UPA, takie same jak \"UPA nikogo nie mordowało, to tylko sowieckie kłamstwa!\", czy też \"to była wszystko robota NKWD!\".

Pokaż mi choć jeden dokument z którego można wyciągnąc taki wniosek :lol: . Zaraz zjawi się pan Moroz i będzie edukacja :D . Rozumiem, że zbrodnia w Jedwabnem i Kielcach to też miała swe źródło w zbrodniczej ideologii \"polskiego patriotyzmu\".

Jak dla mnie facet ma rację - nie można nadawać doktoratu honoris causa komuś kto gloryfikuje zbrodniarzy z organizacji faszystowskich.

Kiedy, gdzie i kogo zamordowali żołnierze z 14. der Waffen-SS? Jaki pododdział dokonał zbrodni i jakie są dowody? Masz jakieś informacje? A UPA można oskarżać tak samo jak AK- też \"faszyści\" tylko, że Polscy, a więc w zestawie mamy też hipokryzję.

Марко Козубель
Member
Member

Повідомлення Марко Козубель » 14 червня 2009 01:28

Raczej mało w tym racji

Ryszard Torzecki, Grzegorz Motyka, Jan Pisuliński czy Tadeusz Olszański twierdzą inaczej a są oni w przeciwieństwie do Ciebie czy Isakowicza-Zaleskiego autorytetami w dziedzinie stosunków polsko-ukraińskich :twisted: .

MichaelPL
Member
Member

Re:

Повідомлення MichaelPL » 14 червня 2009 01:38

Ìàðêî Êîçóáåëü написав:
Często stosowana przez pro-upowskich Ukraińców strategia - "moi pseudo-bohaterowie to łajdacy, to przynajmniej obrzucę drugą stronę błotem".

Bardzo mi przykro, że uważasz AK za "łajdaków". Może pocieszy Cię to, że ja tak nie uważam :lol: .

Jeżeli chodzi o AK, to AK w dużej mierze też staje się ofiarą strategii obrzucania błotem - chodzi mi o próby ukazywania UPA jako jakiegoś rodzaju "ukraińskiego AK", co nie jest sprawiedliwe jeżeli weźmie się pod uwagę różnice ideologiczne.

Himka to pewnie taki sam "Ukrainiec" jak Poliszczuk :lol: . Koleś sam ma niejasną przeszłość a czepia się innych :twisted: . Ostatnio słyszałem o jakimś bogatym Łemku z Kanady, który okazał się Arabem.

Kolejna błoto-taktyka: "każdy kto pisze źle o UPA jest zły, trzeba go obrzucić błotem".

Sam się migasz. Trzeba mieć dowody. Każdy profesjonalny historyk Ci to powie. Piszesz, że "UPA to faszyści". Ja mogę napisać, że "AK to byli pedofile i sodomici"- taka sama prawda jak to co Ty wypisujesz.

W otwarty i świadomy sposób zaprzeczasz rzeczywistości - bo nie wierzę żebyś nie wiedział "małego co nieco" o faszystowskiej ideologii wyznawanej przez OUN/UPA(B).

Masz odwagę by się odnieść do tego co do Ciebie piszemy czy bedziesz kontynuował swój bełkot? Pisałem o Tarasie Szewczenku, dziełach AK i związnym z tym stosunku moich dziadków do Polaków itp. Ty omijasz te zagadnienia ze strachu. Jak więc mamy traktować Ciebie poważnie?

Nie omijam niczego ze strachu, co co Szewczenki to możliwe że się myliłem, natomiast co do dziadków i AK to wierzę że mogli przykre rzeczy widzieć, tak w sumie to drugą tragedią tych wydarzeń było to że często niewinni Ukraińcy płacili życiem za zbrodnie UPA.

ymj
Member
Member

Повідомлення ymj » 14 червня 2009 07:58

MichaelPL написав:Uważasz że Kozacy Chmielnickiego nie mordowali masowo cywiliów - Żydów i Polaków?

Цілком можливо, що цивільних русинів вони вбили набагато більше ніж Żydów i Polaków. Є думка, що за масові вбивства за етнічною і релігійною ознаками скоріше винні повсталі селяни ніж козаки, а Хмельницький ніколи повністю ту всю стихію не контролював. Але спільним і в 17 і в 20 ст. є те, що поляки двічі не змогли побудувати суспільство із більш-менш рівними правами для різних етнічних і релігійних груп, що обидва рази закінчилось цілком закономірно.
Іван Лисяк-Рудницький характеризував політику міжвоєнної Речі Посполитої щодо українців словами: "Це гірше, ніж злочин, це – дурість"

Володимир Мороз
Member
Member

Повідомлення Володимир Мороз » 14 червня 2009 08:02

Марку, цей форумний троль сприйме жодних твоїх аргументів. Для нього (як і для Ісаковиича) якщо поляк вбив безборонного українця - він герой, якщо українець вбив поляка зі зброєю, який грабує і вбиває українців - такий українець - бандит. Подвійні стандарти, фарисейтво і брехня. І діяльність таких типів (одного на форумі, другого в публічній сфері) - тільки загострення українсько-полських стосунків, а всі ми знаємо, кому це вигідно. Такі поляки вже підзабули Суворова і кілька придушених повстань в ХІХ ст., як теж вичікування ЧА з наступом на Варшаву, поки німці там добивали повстанців. Тьху... :bad:

stefka
Member
Member

Re: Польский священник про УПА

Повідомлення stefka » 14 червня 2009 10:30

Марко Козубель написав:http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=1837&PHPSESSID=7c97c4166bd9a0174f217c9c85714a5c

Kolejne szaleństwa maniaków z organizacji Kresowych. Co o tym myślicie?

Ja myślę, że to co ty nazywasz szaleństwem, jest dla wszystkich Polaków (kombatantów AK, SLD, k. LWP, policji, straży granicznej, starosty, społeczeństwa regionu ...) zbiorową pamięcią o ofiarach banderowskiego terroryzmu.

Jasiel, 12 czerwca 2009

http://www.podkarpacie24.pl/share/news/ ... 308/27.jpg
http://www.podkarpacie24.pl/share/news/ ... 308/66.jpg
http://www.podkarpacie24.pl/share/news/ ... 7308/4.jpg
http://www.podkarpacie24.pl/share/news/ ... 308/16.jpg
http://www.podkarpacie24.pl/share/news/ ... 308/44.jpg
http://www.podkarpacie24.pl/share/news/ ... 308/75.jpg
http://www.podkarpacie24.pl/share/news/ ... 308/90.jpg
http://www.podkarpacie24.pl/share/news/ ... 308/98.jpg
http://www.podkarpacie24.pl/share/news/ ... 308/35.jpg

"63 lata temu wiosną 1945 roku dziesięciokrotnie przeważające siły Bandy UPA zaatakowały strażnicę WOP (Wojska Ochrony Pogranicza) w Jasielu. Grupa ok 70-ciu żołnierzy w bohaterskiej walce broniła się wykorzystując amunicję, a gdy tej zabrakło walczyła na bagnety i pięści. Żołnierze nie zdołali pokonać banderowców. UPA w bestialski sposób skrępowała ich kablem telefonicznym, wywiozła do lasu w pobliżu wsi Moszczaniec, gdzie po wykopaniu zbiorowej mogiły rozstrzelała ich z bliskiej odległości w tył głowy. Tylko jednemu z jeńców udało się zbiec z miejsca egzekucji. Ranny szeregowy Paweł Sudnik dotarł do miejscowości Bukowsko, gdzie polska rodzina przewiozła go do Sanoka." Portal: Podkarpacie24.

Джур
Member
Member

Re: Польский священник про УПА

Повідомлення Джур » 14 червня 2009 11:47

stefka написав:"63 lata temu wiosną 1945 roku dziesięciokrotnie przeważające siły Bandy UPA zaatakowały strażnicę WOP (Wojska Ochrony Pogranicza) w Jasielu. Grupa ok 70-ciu żołnierzy w bohaterskiej walce broniła się wykorzystując amunicję, a gdy tej zabrakło walczyła na bagnety i pięści. Żołnierze nie zdołali pokonać banderowców. UPA w bestialski sposób skrępowała ich kablem telefonicznym, wywiozła do lasu w pobliżu wsi Moszczaniec, gdzie po wykopaniu zbiorowej mogiły rozstrzelała ich z bliskiej odległości w tył głowy. Tylko jednemu z jeńców udało się zbiec z miejsca egzekucji. Ranny szeregowy Paweł Sudnik dotarł do miejscowości Bukowsko, gdzie polska rodzina przewiozła go do Sanoka." Portal: Podkarpacie24.

то може УПА до Варшави дійшла?

А чому тоді поляки німцям намагалися спротив робити?... жили б собі й горя не знали, сиділи б рабами у цих надлюдей, а то ж ні, вбивали німців, повстання робили. Тому і українцям не подобалися і не подобаються окупанти усих мастей, та холуї комуністичні сграї, якої б нації вони не були, польскої, німецької чи російської. Нагадую, що в 1945 УПА не склало зброї і продовжувало битися за незалежність України, границі тієї України вони бачили дещо іншими, ніж ті що склалися без урахування їх думок. Та й погані ті прикордонники, які не можуть захистити навіть себе (вважайте це чорним гумором). Але, якщо перекласти ті події на сучасність, то запевняю вас, вбили б і сьогодні ні одного поляка, якби ті поляки окупували землі Західної України! А може б ви не вбили б українських прикордонників, якщо б вони поставили свої прикордонні стовби десь біля Rzeszowа?

Марко Козубель
Member
Member

Повідомлення Марко Козубель » 14 червня 2009 11:57

\"63 lata temu wiosną 1945 roku dziesięciokrotnie przeważające siły Bandy UPA zaatakowały strażnicę WOP (Wojska Ochrony Pogranicza) w Jasielu. Grupa ok 70-ciu żołnierzy w bohaterskiej walce broniła się wykorzystując amunicję, a gdy tej zabrakło walczyła na bagnety i pięści. Żołnierze nie zdołali pokonać banderowców. UPA w bestialski sposób skrępowała ich kablem telefonicznym, wywiozła do lasu w pobliżu wsi Moszczaniec, gdzie po wykopaniu zbiorowej mogiły rozstrzelała ich z bliskiej odległości w tył głowy. Tylko jednemu z jeńców udało się zbiec z miejsca egzekucji. Ranny szeregowy Paweł Sudnik dotarł do miejscowości Bukowsko, gdzie polska rodzina przewiozła go do Sanoka.\" Portal: Podkarpacie24

Co za naiwna bzdura :lol: . Mam uwierzyć, że w jednym miejscu udało się Zakerzońskiemu UPA zebrać w jednym miejscu 700 zołnierzy. Tak żałosnych wypocin jeszcze nie czytałem. A gdzie jakieś dokumenty na ten temat, albo opracowania. Dr Motyka na pewno coś o tym napisał. Aaa. I jeszcze te \"wzruszające zdjęcia\" strazy granicznej i jej salwy honorowe. Co to ma udowodnić? Poza tym we wsi Bukowisko też wczesną wiosną 1945 roku żołnierze WOP dokonali masakry bezbronnej ludności cywilnej. Wygląda więc na odwet ze strony UPA. Ja piszę o ludziach bezbronnych- ludności cywilnej, a Ty się użalasz nad żołnierzami, którzy być może byli odpowiedzialni za mord w Bukowisku, a więc byli zbrodniarzami. Choć wszystko jest w dokumentach archiwum IPN i AAN- tam tzreba szukać.

Марку, цей форумний троль сприйме жодних твоїх аргументів. Для нього (як і для Ісаковиича) якщо поляк вбив безборонного українця - він герой, якщо українець вбив поляка зі зброєю, який грабує і вбиває українців - такий українець - бандит

No właśnie teraz widzę, że doszło do obrony zbrodniarzy. Macie rację- z fanatykami (MichaelPL, stefka i evelent) kochającymi nienawiść i mordowanie nie da się gadać.

Nie omijam niczego ze strachu, co co Szewczenki to możliwe że się myliłem, natomiast co do dziadków i AK to wierzę że mogli przykre rzeczy widzieć, tak w sumie to drugą tragedią tych wydarzeń było to że często niewinni Ukraińcy płacili życiem za zbrodnie UPA.

I ma kolejny dowód na Twój szowinizm MichaelPL: usprawiedliwiasz polskie zbrodnie \"zbrodniami UPA\". A jakie to niby zbrodnie UPA popełniło na Chełmszczyźnie w 1941 roku, że Polacy zdecydowali się mordować całe rodziny ukraińskie? Co takiego zrobiła UPA w okresie międzywojennym, że Polacy niszczyli cerkwie i w więzieniach gwałcili kobiety? Piszesz, że Ukraińscy Strzelcy Siczowi byli w porządku- mój pradziadek nie był w USS, ale był w Armii Halickiej, walczył w wojnie polsko-ukraińskiej w 1918-1919 roku. Piszesz, że nie byli oni winni żadnych mordów- więc dlaczego ci Twoi kresowiacy traktowali go po wojnie jak bandytę, dla zabawy bardzo często katowali go na komisariacie, gdy chcrzczono mojego dziadka, zabrano go i znowu dotkliwie pobito? Co on zawinił tym Twoim polskim szowinistom? A co zrobili starcy z Rzeczycy, że AK ich mordowało 2 kwietnia 1944 roku? UPA tam pierwszy raz zobaczono dopiero kilka dni po tej zbrodni? A co do Szewczenki to boisz się przyznać, że się zbłaźniłeś. I to mnie cieszy :D - \"Wołyniątka\" oby tak dalej :yes: .

W otwarty i świadomy sposób zaprzeczasz rzeczywistości - bo nie wierzę żebyś nie wiedział \"małego co nieco\" o faszystowskiej ideologii wyznawanej przez OUN/UPA(B).

Doskonale pamiętam, że jeżeli już jakąś ideologię wyznawali to nacjonalistyczną. Zajżyj do Grzegorza Motyki \"Ukraińska partyzantka\" czy prac Tomasza Stryjka.

Kolejna błoto-taktyka: \"każdy kto pisze źle o UPA jest zły, trzeba go obrzucić błotem\".

Himka miał ten problem, że był idiotą, z którym mało kto chciał gadać w diasporze. Kilka lat po \"zawodzie miłosnym\" nie wiedzieć skąd nagle zaczął atakować Ukraińców. Jakoś niczego nie wszczęto, nic nie zrobiono. Himka to zwykły awanturnik pokroju Poliszczuka czy Wilczura. Poliszczuk jako \"prawosławny\" nie znał nawet obrządku wschodniego (nie umiał modlić się po ukraińsku), słabo ukraiński, do cerwkii w Kanadzie też nigdy nie zaszedł. Pochowano go w kościele rzymokatolickim. Taki z niego \"Ukrainiec\". Co do Polonii to wspomnę jednak o Janie Kobylańskim, który był szmalcownikiem, a staje za nim większość Polonii :twisted: .

Jeżeli chodzi o AK, to AK w dużej mierze też staje się ofiarą strategii obrzucania błotem - chodzi mi o próby ukazywania UPA jako jakiegoś rodzaju \"ukraińskiego AK\", co nie jest sprawiedliwe jeżeli weźmie się pod uwagę różnice ideologiczne

Zgadzam się. UPA nie miała zapędów imperialistycznych i nigdy nie stawiała sobie za cel mordowania w imię \"Boga, Honoru i Ojczyzny\" oraz nie zbłaźniła się kolaboracją z komunistami (co w polskim wykonaniu było jednak żałosne). Weź się w garść i oceń to co pisałem wcześniej- weź pod uwagę liczby, które ustalił Andrzej Leon Sowa na podstawie niemieckich dokumentów, swoją i kresowiaków błązenadę o Tarasie Szewczenko itp. W sumie to powinienem się cieszyć, że mam takiego słabego oponenta :lol: .

Chestnut
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Chestnut » 14 червня 2009 13:53

Прошу шановний учасників підв\"язувати з флудом. Бо ця гілка знову перетворюється на переливання із пустого в порожнє. Якщо тут не буде аргументованої дискусії, доведеться гілку закрити
\"На гербі зображено ведмедя. В одній руці у ведмедя молоток, а в другій - балалайка. Це символізує працелюбність і незакомплексованість тварюки.\"

Chestnut
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Chestnut » 14 червня 2009 19:32

знайшов на гуглбукс книжечку (німецькою) http://books.google.co.uk/books?id=8vC2 ... CQ#PPR5,M1
розділ 3 має пару релевантних статей
\"На гербі зображено ведмедя. В одній руці у ведмедя молоток, а в другій - балалайка. Це символізує працелюбність і незакомплексованість тварюки.\"

Поперед.Далі

Повернутись до WWII та Другі визвольні змагання (1938-1945)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 3 гостей