Польский священник про УПА

Модератор: Global Moderators

piteria
Member
Member

Повідомлення piteria » 12 серпня 2009 11:13

Piesn powstancza na czesc hierojow Zachorowa:

У Загорові на горі
У старім монастирі
У неділю вранці
Та молилися повстанці:

«Благослови, Божа Мати,
На ворогів міцно стати,
Боронити Україну
По-лицарськи – до загину»

«Борітеся, мої діти,
Бідну землю бороніте,
За прикладом мого сина
Встане з мертвих Україна»

В понеділок на світанку
В Загорові блищать танки,
Гудуть авта і літаки –
Оббігають німаки.

«Друзі, нумо, гей вставайте,
Монастиря не давайте,
Бороніте Україну!»
«Здобудемо або згинем!..»
Стало дніти у вівторок –
«Їх тисячі, а нас сорок…»
Налягають німаки,
Не даються козаки.

Той ранений вже вчетверте,
Одмагається від смерті –
«Зажди, смерте, хоч хвилину –
Ще зіб’ю одну машину…»

Той під розп’яттям конає
І на Христа поглядає:
«Ти за нас вмер, Божий Сину,
І ми гинем за Вкраїну».

Стало в середу смеркаться –
Залишилось вісімнадцять.
З полеглими попрощались.
Крізь ворожий стрій прорвались.

В Загорові на горі
Спочивають лицарі.
Хрест високий в головах:
«Полягло тут двадцять двa

Спіть спокійно, друзі милі,
у високій цій могилі...
Пімстимо смерть і руїну,
здвигнем з мертвих Україну.
Востаннє редагувалось piteria в 12 серпня 2009 11:39, всього редагувалось 1 раз.

piteria
Member
Member

Повідомлення piteria » 12 серпня 2009 11:32

Wiecej na temat clipu i monastyra mozna znalesc na forum pod adresem:

http://forum.milua.org/viewtopic.php?t=3796
Salus populi supremа lex esto
Cyceron

Сало народу — найвищий закон.
Цицерон

MichaelPL
Member
Member

Re:

Повідомлення MichaelPL » 12 серпня 2009 12:34

piteria написав:prosilbym rowniez o odniesienie sie do stwierdzenia ksiedza: " Pokazuje fakty nieprawdziwe, gdyz faszysci z UPA nigdy nie walczyli z wojskami niemieckimi."- czy te slowa rowniez uwazasz za prawde w imie pojednania? odpowiedz , szczerze...

Oczywiście nie jest to prawda, UPA czasami walczyła z Niemcami - mało intensywnie, ale jednak.

BTW, z wątku do którego dałeś linka:

Íà öüîìó ì³ñö³, 8-11-ãî âåðåñíÿ 1943-ãî ðîêó, ÷îòà ÓÏÀ ï³ä ïðîâîäîì Áåðåçè ìàëà âåëèêèé á³é ç í³ìåöüêèìè îêóïàíòàìè òà ¿õí³ìè ïîëüñüêèìè ïðèñëóæíèêàìè. Âíàñë³äîê áîþ áëèçüêî òèñÿ÷³ íàïàäíèê³â áóëî âáèòî ³ ïîðàíåíî, óêðà¿íö³â çàãèíóëî áëèçüêî òðèäöÿòè. ϳñëÿ òîãî, ÿê ìîíàñòèð áóëî çàêèäàíî áîìáàìè ç ë³òàê³â òà çàïàëåíî, ÷àñòèíà óï³âö³â ç áîºì âèðâàëàñÿ ç îòî÷åííÿ.

Około tysiąca napastników rannych i zabitych? Czy są jakiekolwiek ślady w niemieckich dokumentach?

piteria
Member
Member

Повідомлення piteria » 12 серпня 2009 13:06

Ja nie mam dostepu do niemieckich dokumentow ale sa wspomnienia , sa swiadkowie...itd .itp
podawalem adres pod jakim znajdziesz troche informacji na ten temat...
http://forum.milua.org/viewtopic.php?t=3796
Jest tam m.in link do fotokopii ksiazki w ktorej dosyc szczegolowo opisany jest przebieg bitwy... tak duze straty niemieckie wynikaja z pomylki lotnictwa ktore zbombardowalo okopy w jakich z poczatku ostrzeliwali sie powstanicy a pozniej znajdowali sie Niemcy wraz polska policja. Uwzgledniajac jeszcze nature czlowieka a wiec sklonnosc do ubarwiania smialo mozemy stwierdzic , ze straty niemieckie byly niewspolmiernie duze - nawet jeskli to nie tysiac a 200-300 jak mowia inne zrodla . Ale nie o to tutaj chodzi... Czy z uwagi na fakt iz sam przyznajesz iz UPA jednak walczyla z Niemcami...i z uwagi na to iz prosilem ks. Zaleskiego o sprostowanie ponad pol roku temu ... nadal uwazasz iz jego slowa to prawda w imie pojednania?

i jeszcze jeden niuans
MichaelPL написав:Oczywiście nie jest to prawda, UPA czasami walczyła z Niemcami - mało intensywnie, ale jednak.

moge tutaj wymienic cala mase bitw jakie UPA stoczyla z Niemcami , jest przykladow dostatecznie duzo ale nie moge znalesc takich przykladow jesli chodzi o AK na Wolyniu -do akcji Burza... czy nie sadzisz iz zarzuty ktore pojawiaja sie w Polsce sa w takiej sytuacji co najmniej nie na miejscu? Zaraz oczywiscie pojawi sie tlumaczenie iz byla to racjonalnosc , zbyt slabe sily itd... ale UPA krytykowac mozna wlasnie za to samo...

MichaelPL
Member
Member

Re:

Повідомлення MichaelPL » 12 серпня 2009 13:50

piteria написав:Ja nie mam dostepu do niemieckich dokumentow ale sa wspomnienia , sa swiadkowie...itd .itp

Moje przypuszczenie: 100% świadków to Ukraińcy, a w niemieckich dokumentach jest brak wzmianki o czymkolwiek. :)

Jest tam m.in link do fotokopii ksiazki w ktorej dosyc szczegolowo opisany jest przebieg bitwy... tak duze straty niemieckie wynikaja z pomylki lotnictwa ktore zbombardowalo okopy w jakich z poczatku ostrzeliwali sie powstanicy a pozniej znajdowali sie Niemcy wraz polska policja. Uwzgledniajac jeszcze nature czlowieka a wiec sklonnosc do ubarwiania smialo mozemy stwierdzic , ze straty niemieckie byly niewspolmiernie duze - nawet jeskli to nie tysiac a 200-300 jak mowia inne zrodla

Niestety nie znam ukraińskiego a google translator nie działa na obrazki/fotokopie. Czy autor podaje o jakie źródła polskie lub (zwłaszcza) niemieckie się oparł?

Ale nie o to tutaj chodzi... Czy z uwagi na fakt iz sam przyznajesz iz UPA jednak walczyla z Niemcami...i z uwagi na to iz prosilem ks. Zaleskiego o sprostowanie ponad pol roku temu ... nadal uwazasz iz jego slowa to prawda w imie pojednania?

Sądzę że Zaleski dostaje tony maili różnego rodzaju, nie jest powiedziane że w ogóle Twój mail przeczytał.

moge tutaj wymienic cala mase bitw jakie UPA stoczyla z Niemcami , jest przykladow dostatecznie duzo

Podobno ukraiński historyk Hrycak wycenił liczbę strat niemieckich w walce z UPA na jakieś 3 tysiące. Jeżeli by tak było, to raczej małe musiałyby to być "bitwy".

ale nie moge znalesc takich przykladow jesli chodzi o AK na Wolyniu -do akcji Burza...

Cóż, to nie wina AK że istniała potrzeba skoncentrowania się na obronie polskich kobiet i dzieci przed masowymi mordami dokonywanymi przez OUN i UPA - Polacy na Wołyniu byli mniejszością i AK nie miała tam tyle siły aby walczyć jednocześnie i z faszystami niemieckimi i z ukraińskimi.

Zaraz oczywiscie pojawi sie tlumaczenie iz byla to racjonalnosc , zbyt slabe sily itd... ale UPA krytykowac mozna wlasnie za to samo...

1) W kontekście Niemców to ja bym krytykował w pierwszej kolejności nie UPA, a tych spośród współczesnych Ukraińców którzy chcieliby zrobić z UPA nie wiadomo jak istotną partyzantkę anty-niemiecką.

2) Co do środków, to na mordowanie polskiej ludności cywilnej UPA jakoś miało siłę, chociaż oczywiście z ludnością cywilną ogólnie "walczy się" łatwiej niż z uzbrojonymi Niemcami.

piteria
Member
Member

Повідомлення piteria » 12 серпня 2009 14:35

MichaelPL написав:Moje przypuszczenie: 100% świadków to Ukraińcy, a w niemieckich dokumentach jest brak wzmianki o czymkolwiek.

to ,ze nie mam dostepu do Niemieckich zrodel nie daje Ci prawa mowic ze ich brak... chyba , ze zdazyles to juz sprawdzic...
jesli wspomnienia oglasza zolniez AK to jest prawda -jesli powstaniec UPA - to banderowska propaganda... zalosne.

MichaelPL написав:Niestety nie znam ukraińskiego a google translator nie działa na obrazki/fotokopie. Czy autor podaje o jakie źródła polskie lub (zwłaszcza) niemieckie się oparł?

O jakie zrodla Ukrainskie cy niemieckie opieraja sie Siemaszkowie? Ty sobie kpiny urzadzasz?- juz zaczales zachowuywac sie powaznie i znowu atak blazenady...

MichaelPL написав:Sądzę że Zaleski dostaje tony maili różnego rodzaju, nie jest powiedziane że w ogóle Twój mail przeczytał.

Czytal czy nie - nie zmienia faktu ze klamie nadal... pisalem do niego nie tylko ja ...napisz rowniez, jesli chodzi Ci faktycznie o prawde...

MichaelPL написав:Cóż, to nie wina AK że istniała potrzeba skoncentrowania się na obronie polskich kobiet i dzieci przed masowymi mordami dokonywanymi przez OUN i UPA - Polacy na Wołyniu byli mniejszością i AK nie miała tam tyle siły aby walczyć jednocześnie i z faszystami niemieckimi i z ukraińskimi.

W 41 roku rowniez? w 42 takze? Ak nie musiala walczyc z Niemcami gdyz takie byly zalecenia wladz londynskich - nie musiala rowniez walczyc z sowietami( sojusznicy) ... nie musiala z nikim walczyc - jej podstawowe zadanie na Wolyniu i to zanim powstala UPA to utrzymanie czynnika polskiego w Ukrainie ... propaganda i agitacja oraz rozbijanie konspiracji ukrainskiej...to jednoznacznie wynika z dokumentow i dyrektyw...
UPA musiala walczyc na trzy fronty z faszystami niemieckimi , sowieckimi komunistami i polskimi szowinistami.
innymi slowy dla AK UPA bylo wrogiem nr1 dla UPA AK byla dopiero na trzcim miejscu.I nie czarujmy sie Ludnosc cywilna rzeczywiscie byla mordowana ... zadaj sobie jednak pytanie gdzie stacjonowaly sowieckie oddzialy partyzantow( juz od lata 42 roku) , polskie promoskiewskie ( a bylo ich dosyc sporo juz z poczatkiem 43 roku) BCH czy AK ?kto ich karmil skad brali zywnosc ... wez sobie jeszcze pod uwage iz niemcy mieli problemy sciagac kontyngenty z ukrainskich wiosek gdyz UPA skutecznie sie bronila... kontyngenty sciagano zasadniczo tylko z Polakow i z tych wiosek ukrainskich ktore udalo sie polskiej policji spacyfikowac.wszystkie te armie napadaly nieustannie na ukrainskie wioski...a jak rozumie Ci ludzie mieli stac z zalozonymi rekami i czekac na smierc glodowa ...

MichaelPL написав:1) W kontekście Niemców to ja bym krytykował w pierwszej kolejności nie UPA, a tych spośród współczesnych Ukraińców którzy chcieliby zrobić z UPA nie wiadomo jak istotną partyzantkę anty-niemiecką.

2) Co do środków, to na mordowanie polskiej ludności cywilnej UPA jakoś miało siłę, chociaż oczywiście z ludnością cywilną ogólnie "walczy się" łatwiej niż z uzbrojonymi Niemcami.

1. mowienie o tym iz UPA walczylo z Niemcami nie oznacza iz UPA mialo wiekszy wplyw na wynik wojny niz czterej pancerni i pies ...ale jest to prawda a nie zaklamanie w stylu ks.Zaleskiego...czy twoim w ktorym nazywasz faszystami tych ktorzy z tymi faszystami walczyli...
2. Na pewno masz racje ... tutaj twoi bohaterowie przekazali Ci prawdziwa informacje ... i dlatego poszli na latwizne... z Niemcami nie walczyli wogole , zaczeli dopiero jak ich sowieci gonili, za to w swoich raportach zamieszczali pozalowania godne raporty o rozbijanych banderowskich bojowkacz z ogromnymi stratami wroga -wlasnuych strat praktycznie nie bywalo- co to za bojowki likwidowano- znajdujemy w ukrainskich zrodlach ... dzisci, kobiety i starcow... ale to dla Ciebie banderowska propaganda , nieprawda?
:D
Cyceron

Цицерон

piteria
Member
Member

Повідомлення piteria » 12 серпня 2009 14:55

posluchaj mnie uwaznie , zastanow sie nad tym i nie reaguj impulsywnie , poczeka , przemysl jeszcze raz i odpowiedz sobie potem mi... OK? W lutym 43 miala miejsce taka zbrodnia jak Poryck... zapewne wiesz o niej dosyc sporo...gdybym poslugiwal sie twoimi metodami( jednoznacznie nieuczciwymi i nielogicznymi ) powiedzialbym:
Moje przypuszczenie: 100% świadków to Polacy, a w niemieckich dokumentach jest brak wzmianki o czymkolwiek...
po czym zapytalbym:
Czyktokolwiek podaje o jakie źródła ukrainskie lub (zwłaszcza) niemieckie się oparł?

Jednak mam na tyle rozsadku , ze wiem iz jest to brak dobrej woli i konstruktywizmu... czego jak widac nie mozna powiedziec o Twoich komentarzach... dobra wole moglbys wykazac gdybys sprobowal dotrzec do informacji mowiacej o tym ilu Polakow mieszkalo w w Nowym i Starym Zachorowie...jesli byla tam parafia ( a sadze , ze tak ) i miala 450 parafian przed wojna w trzynastu wioskach to srednia na wioske wynosi ok 35... - odliczmy od tego zsylki w glab Rosjii inne represje , kampanie wrzesniowa , wcielenia do armii czerwonej w okresie 39-41 , odliczmy ofiary typowo bandyckich napadow jakich bylo bez liku w tych czasach ( o czym oczywiscie sie zapomina ) odliczmy ofiaty niemieckiego terroru oraz wywiezionych na przymusowe prace... ... czy jestes w stanie wyobrazic sobie jaka cyfra moze pozostac na moment rzekomego wymordowania mieszkancow Zachorowa przez UPA? A wlasnie taka metoda to jest poszukiwanie prawdy... nie ciagle oskarzanie i wyzywanie od faszystow. To juz jest niesmaczne.

MichaelPL
Member
Member

Re:

Повідомлення MichaelPL » 12 серпня 2009 15:02

piteria написав:
MichaelPL написав:Moje przypuszczenie: 100% świadków to Ukraińcy, a w niemieckich dokumentach jest brak wzmianki o czymkolwiek.

to ,ze nie mam dostepu do Niemieckich zrodel nie daje Ci prawa mowic ze ich brak...

Pokreśliłem że "przypuszczam".

2. UPA była bojówką partii faszystowskiej OUN, a jak wiadomo organizacje kierujące się ideologiami totalitarnymi wykazują większe od przeciętnych tendencje do kłamstwa, niezależnie czy jest to komunizm, ukraiński czy też niemiecki faszyzm.

chyba , ze zdazyles to juz sprawdzic...
jesli wspomnienia oglasza zolniez AK to jest prawda -jesli powstaniec UPA - to banderowska propaganda... zalosne.

UPA była bojówką partii faszystowskiej OUN, a jak wiadomo organizacje kierujące się ideologiami totalitarnymi wykazują większe od przeciętnych tendencje do kłamstwa, niezależnie czy jest to komunizm, ukraiński czy też niemiecki faszyzm.

MichaelPL написав:Niestety nie znam ukraińskiego a google translator nie działa na obrazki/fotokopie. Czy autor podaje o jakie źródła polskie lub (zwłaszcza) niemieckie się oparł?

O jakie zrodla Ukrainskie cy niemieckie opieraja sie Siemaszkowie? Ty sobie kpiny urzadzasz?- juz zaczales zachowuywac sie powaznie i znowu atak blazenady...

Wyciągasz nie wiadomo w jakim kontekście Siemiaszków i mówisz o jakiejś "błazenadzie" - o co Ci chodzi? Ja bym chciał wiedzieć czy autor podaje o jakie nie-ukraińskie źródła się oparł.

Czytal czy nie - nie zmienia faktu ze klamie nadal... pisalem do niego nie tylko ja ...napisz rowniez, jesli chodzi Ci faktycznie o prawde...

Pozostaje pytanie co definiujesz jako kłamanie:
A) Każde wypowiadanie nieprawdziwej informacji.
B) Jedynie świadomie wypowiadanie nieprawdziwej informacji

Jeżeli odpiszesz że A, to nazwiesz kłamcami niezliczone rzesze ukraińskich sympatyków OUN/UPA.

Co do pisania do niego to uważam tę sprawę za bardzo mało istotną.

1. mowienie o tym iz UPA walczylo z Niemcami nie oznacza iz UPA mialo wiekszy wplyw na wynik wojny niz czterej pancerni i pies ...ale jest to prawda a nie zaklamanie w stylu ks.Zaleskiego...czy twoim w ktorym nazywasz faszystami tych ktorzy z tymi faszystami walczyli...

Jedni i drudzy byli faszystami. I naprawdę nie rozumiem czemu mają służyć te ciągłe zaprzeczenia - do Ciebie naprawdę nie dociera że UPA to było zbrojne ramię faszystowskiej partii OUN? (faszystowskiej w tamtych ramach czasowych)

nie ciagle oskarzanie i wyzywanie od faszystow. To juz jest niesmaczne.

To nie jest "wyzywanie", taka jest po prostu prawda. A niesmaczne jest to że tak wielu Ukraińców nie potrafi otwarcie przyznać jaka była wówczas natura ideologiczna OUN(B). Po co w ogóle takie osoby zajmują się takimi sprawami, skoro już z marszu nie potrafią zaakceptować części rzeczywistości?

piteria
Member
Member

Повідомлення piteria » 12 серпня 2009 15:30

jednak bede cie ignorowal... nie docieraja do Ciebie delikatne sygnaly mowiace o tym iz nie potrafisz badz swiadomie nie poslugujesz sie logika...:

1 . Siemaszkowie nie wzieli sie nie wiadomo skad - a dla podkreslenia podwojnych standartow jeslichodzi o weryfikacje swiadkow czy zrdel... wszak nie masz zarzutow do ich pracy....nieprawda? jednak jesli chodzi o zaistniala sytuacje wytykasz , ze zrodla sa tylko ukrainskie...
2 wciaz powtarzasz to iz UPA byla bojowka partii faszystowskiej ... to nie byla bojowka a jak sama nazwa wskazuje byla to Ukrainska Powstancza Armia - mimo tych stalych obelg i mimo iz AK miala w swoich szeregach rowniez dosyc sporo zwyrodnialych bandziorow i mordercow ... jakos nie przejdzie mi przez usta obraza dziesiatkow tysiecy polskich patriotow ktorzy walczyli w tejze armii,nie nazwe ich nazwac faszystami , szowinistami i komunistycznymi kolaborantami.... tutaj jest wlasnie pies pogrzebany... dla Ciebie swiat jest czarnobialy i jak juz przy pierwszym kontakcie mowilem jest to forma ograniczenia ... dla mnie jest kolorow o wiele wiecej...
3pytasz o to co definiuje jako klamstwo... to czego nie mozna nazwac prawda ... a juz samo klamstwo mozna rozlozyc na kilka kategorii... w wypadku ks. Zaleskiego jest to klamstwo swiadome...
to by bylo na tyle dyskusja z toba nic nie wnosi - juz w prywacie zaczeto mi sugerowac abym zrobil to samo co inni ... i wlasnie to robie od tego momentu pisz na Berdyczew...
Cyceron

Цицерон

MichaelPL
Member
Member

Re:

Повідомлення MichaelPL » 12 серпня 2009 16:22

piteria написав:jednak bede cie ignorowal... nie docieraja do Ciebie delikatne sygnaly mowiace o tym iz nie potrafisz badz swiadomie nie poslugujesz sie logika...:

Sądzę raczej że w powyższy sposób tłumaczysz sobie zachowanie każdej osoby która podważa wyznawane przez Ciebie nacjonalistyczne mity.

1 . Siemaszkowie nie wzieli sie nie wiadomo skad - a dla podkreslenia podwojnych standartow jeslichodzi o weryfikacje swiadkow czy zrdel... wszak nie masz zarzutow do ich pracy....nieprawda? jednak jesli chodzi o zaistniala sytuacje wytykasz , ze zrodla sa tylko ukrainskie...

Problem w tym że w tym przypadku miała to być jakoby szeroko zakrojona akcja Niemców, w której zostało nawet użyte lotnictwo. W tym przypadku powinny z tego zostać jakieś niemieckie dokumenty, ich brak sugeruje że świadkowie w tej sprawie kłamią, a cała ta sprawa to propagandowe budowanie mitologii UPA.

Co innego w sytuacji w której polska wioska zostaje napadnięta i wyrżnięta przez UPA - jakich dokumentów można by oczekiwać po takiej sytuacji?

2 wciaz powtarzasz to iz UPA byla bojowka partii faszystowskiej ... to nie byla bojowka a jak sama nazwa wskazuje byla to Ukrainska Powstancza Armia

Armie są z reguły powiązane z państwami, rządami - tutaj była to raczej dobrze uzbrojona bojówka pojedynczej partii politycznej. Czy np. IRA też nazwałbyś armią dlatego że ma w nazwie "armia"?

- mimo tych stalych obelg

Których obelg?

dla Ciebie swiat jest czarnobialy

To bardzo ogólnikowe i mało znaczące stwierdzenie. Inna sprawa: uciekasz się do Ad Hominem, bo niewiele masz do powiedzenia merytorycznie.

i jak juz przy pierwszym kontakcie mowilem jest to forma ograniczenia ... dla mnie jest kolorow o wiele wiecej...
3pytasz o to co definiuje jako klamstwo... to czego nie mozna nazwac prawda ... a juz samo klamstwo mozna rozlozyc na kilka kategorii... w wypadku ks. Zaleskiego jest to klamstwo swiadome...

A gdy Ty napisałeś że Bandera nie kolaborował z III Rzeszą, to jaka to była kategoria kłamstwa według Twojego podziału?

piteria
Member
Member

Повідомлення piteria » 12 серпня 2009 16:36

\"mow do biskupa a biskup d...\"

ile razy mam Ci powtarzac ze z piaskownicy wyroslem i nie bawia mnie slowne pojedynki z ignorantami...
Cyceron

Цицерон

Chestnut
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Chestnut » 12 серпня 2009 16:39

MichaelPL написав:Armie są z reguły powiązane z państwami, rządami

"Не завжди" (С)

Але запитаю: якщо АК можна вважати в певному сенсі "пов"язаною з державою та урядом", то чи значить це, що за Вашими стандартами БХ та НСЗ (додамо ще й ГЛ) були "озброєними боївками одинокої політичної партії"? (а дві останні до того ж боївками тоталітарних партій)
\"На гербі зображено ведмедя. В одній руці у ведмедя молоток, а в другій - балалайка. Це символізує працелюбність і незакомплексованість тварюки.\"

MichaelPL
Member
Member

Re:

Повідомлення MichaelPL » 12 серпня 2009 16:40

piteria написав:"mow do biskupa a biskup d..."

ile razy mam Ci powtarzac ze z piaskownicy wyroslem i nie bawia mnie slowne pojedynki z ignorantami...

Nazywasz mnie ignorantem bo nie jesteś sobie w stanie poradzić z dysonansem pomiędzy Twoimi poglądami a rzeczywistością. Rozumiem że jest Ci z tego powodu przykro, ale niestety będę korygował różnego nieprawdziwe twierdzenia ("kłamstwa" według Twojej własnej klasyfikacji) które będą przez Ciebie potencjalnie wypisywane.

Chestnut
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Chestnut » 12 серпня 2009 16:44

Прошу негайно припинити особисті наїзди
\"На гербі зображено ведмедя. В одній руці у ведмедя молоток, а в другій - балалайка. Це символізує працелюбність і незакомплексованість тварюки.\"

MichaelPL
Member
Member

Re:

Повідомлення MichaelPL » 12 серпня 2009 16:58

Chestnut написав:Àëå çàïèòàþ: ÿêùî ÀÊ ìîæíà ââàæàòè â ïåâíîìó ñåíñ³ "ïîâ"ÿçàíîþ ç äåðæàâîþ òà óðÿäîì", òî ÷è çíà÷èòü öå, ùî çà Âàøèìè ñòàíäàðòàìè ÁÕ òà ÍÑÇ (äîäàìî ùå é ÃË) áóëè "îçáðîºíèìè áî¿âêàìè îäèíîêî¿ ïîë³òè÷íî¿ ïàðò³¿"? (à äâ³ îñòàíí³ äî òîãî æ áî¿âêàìè òîòàë³òàðíèõ ïàðò³é)

I think I'd do a bit of double standards here and prefer to call them "resistance movements" or "partisan formations" instead, but I would't call BCH or GL or NSZ "an army".

Поперед.Далі

Повернутись до WWII та Другі визвольні змагання (1938-1945)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість