Старшини УНР та ГА в дивізії "Галичина"

Модератор: Global Moderators

kirov
Member
Member

Старшини УНР та ГА в дивізії "Галичина"

Повідомлення kirov » 01 листопада 2009 11:09

Білогуб (Вернигора) Дмитро Климович
С. 45
звідки взялась інфа, що він "у 1940 р. у Варшаві очолював Легіон колишніх старшин Армії УНР"?

Нікітін (Нікітін-Сольський) Євген Олександрович
С. 302-303
в некролозі у "Вістях Братства кол. Вояків 1 УД УНА", на який посилається і автор він вказаний як Євген-Олександер; офіцером при дивізійному штабі він не був, як і комбатом; м. Гадерсфельд (Huddersfield), де він помер знаходиться в Великобританії...
і ще про нього: інколи в літературі зустрічається, що його називають графом, буває навіть і з приставкою "фон"; здається мені, що це його авантюрні вибрики чи я помиляюсь?

Полтавець (Полтавець-Остряниця) Іван
С. 345
чому довідка про нього закінчується 1923 р., якщо він помер аж у 1957 р.?

буду дуже вдячний авторові за вияснення...

kirov
Member
Member

Re: Ярослав Тинченко \"Офіцерський корпус Армії УНР\"

Повідомлення kirov » 03 листопада 2009 16:50

і ще:

Євтимович Варфоломій (Володимир) Піменович
С. 154-155

Малець (Мальцов) Віктор
С. 265-267

Мандзенко Йосип Полікарпович
С. 267-268

в дивізії "Галичина" жоден з них не служив; всі троє були співробітниками військово-історичного (історико-архівного) відділу Військової Управи...

Пікульський Михайло Михайлович
С. 342
дуже сумнівна інфа, що він "у 1941 р. вступив до німецької армії, командував українським батальйоном шуцманшафту, який входив до 6-ї німецької армії генерала Паульса. У її складі брав участь у боях під Сталінградом, вийшов з оточення"...

Тинченко
Member
Member

Повідомлення Тинченко » 03 листопада 2009 17:40

kirov написав:Білогуб (Вернигора) Дмитро Климович
С. 45
звідки взялась інфа, що він "у 1940 р. у Варшаві очолював Легіон колишніх старшин Армії УНР"?

З книжки Боляновського. А у нього ця інфа, наскільки я пригадую, з якихось архівів.

kirov написав:Нікітін (Нікітін-Сольський) Євген Олександрович
С. 302-303
в некролозі у "Вістях Братства кол. Вояків 1 УД УНА", на який посилається і автор він вказаний як Євген-Олександер; офіцером при дивізійному штабі він не був, як і комбатом; м. Гадерсфельд (Huddersfield), де він помер знаходиться в Великобританії...
і ще про нього: інколи в літературі зустрічається, що його називають графом, буває навіть і з приставкою "фон"; здається мені, що це його авантюрні вибрики чи я помиляюсь?

Дякую за уточнення щодо Великобританії. У 2-му томі обов`язково виправимо. Графон і "фон" він, звичайно, не був. Може сам вигадав, може -- товариші допомогли :D Щодо праці у штабу дивізії та обійняття командних посад -- не можу погодитись. Є багато спогадів про це. Наприклад: Стеткевич Л. Як з Бережан до кадри, Тернопіль, 1998

kirov написав:Полтавець (Полтавець-Остряниця) Іван
С. 345
чому довідка про нього закінчується 1923 р., якщо він помер аж у 1957 р.?

Не ставилось завдання висвітювати його громадсько-політичну діяльність у цей період. Тим більше, особисто мені з цією "діяльністю" досі до кінця не все зрозуміло

kirov
Member
Member

Повідомлення kirov » 03 листопада 2009 17:57

Тинченко написав:З книжки Боляновського. А у нього ця інфа, наскільки я пригадую, з якихось архівів.

А. Боляновський посилається на таку статтю - Советские органы государственной безопасности в годы Великой Отечественной войны// Вопросы Истории. - 1965. - № 5. - С. 20-39, - але справа в тому, що там про Д. Білогуба ні слова; Боляновський також пише, що загін у Луккенвальді очолив поручник Барабаш, але, згідно з нотатником Я. Гальчевського-Войнаровського, той був лише перекладачем при німецькій комендатурі табору для військовополонених в Луккенвальді...

Тинченко написав:Дякую за уточнення щодо Великобританії. У 2-му томі обов`язково виправимо. Графон і "фон" він, звичайно, не був. Може сам вигадав, може -- товариші допомогли Щодо праці у штабу дивізії та обійняття командних посад -- не можу погодитись. Є багато спогадів про це. Наприклад: Стеткевич Л. Як з Бережан до кадри, Тернопіль, 1998

спогадів Л. Стеткевича, на жаль, не читав - треба пошукати...
можливо, він командував якимсь батальйоном лише на період формування, як С. Котиль, Є. Побігущий і Б. Барвінський (щодо нього в довіднику також є неточність) - полками, але офіційно в дивізії "Галичина" було лише два українські комбати і їх імена відомі...

Тинченко написав:Не ставилось завдання висвітювати його громадсько-політичну діяльність у цей період. Тим більше, особисто мені з цією "діяльністю" досі до кінця не все зрозуміло

просто довідка про нього фактично закінчена тим, що він проголосив себе гетьманом України і складається враження, що ним себе до кінця життя і вважав, хоча вже в 1942 р. відійшов від активної політичної діяльності, вступив в КНД; під час Другої світової брав участь і в військовій діяльності (тільки вже не українській)...
Востаннє редагувалось kirov в 03 листопада 2009 18:02, всього редагувалось 1 раз.

Тинченко
Member
Member

Повідомлення Тинченко » 03 листопада 2009 18:01

kirov написав:і ще:

Євтимович Варфоломій (Володимир) Піменович
С. 154-155

Малець (Мальцов) Віктор
С. 265-267

Мандзенко Йосип Полікарпович
С. 267-268

в дивізії "Галичина" жоден з них не служив; всі троє були співробітниками військово-історичного (історико-архівного) відділу Військової Управи...

Пікульський Михайло Михайлович
С. 342
дуже сумнівна інфа, що він "у 1941 р. вступив до німецької армії, командував українським батальйоном шуцманшафту, який входив до 6-ї німецької армії генерала Паульса. У її складі брав участь у боях під Сталінградом, вийшов з оточення"...

В даному випадкові розмова взагалі зовсім непредметна. Якщо це питання, то знаку питання я не побачив. Якщо закид, то... чим моя інформація вступає у протиріччя з Вашою? Адже, ті, хто працював у Військовій Управі з формування дивізії "Галичина" та інш. подібних формувань, так само належали і до дивізії. По розгромі дивізії під Бродами її відновлювали саме силами Військової управи, причому частина старшин перейшла на командні посади. Про події, що почалися у квітні 1945 р., коли старшини АУНР почали обіймати різні штабні та командні посади.
Щодо Пікульського, то я взагалі не розумію репліки. Інфа взята з його життєписів. Ставити її під сумнів не бачу сенсу: у Сталінграді дійсно була чимала кількість різних підрозділів, укомплектованих українцями, які очолювали старшини АУНР. Ці старшини не тільки вийшли з оточення, але й залишили спогади про свою участь у Сталінградській битві на німецькому боці (напр., Снігур-Рафальський). Щонайменше двох з таких ветеранів я навіть знав особисто (правда, не старшин АУНР).

kirov
Member
Member

Повідомлення kirov » 03 листопада 2009 18:13

Тинченко написав:В даному випадкові розмова взагалі зовсім непредметна. Якщо це питання, то знаку питання я не побачив. Якщо закид, то... чим моя інформація вступає у протиріччя з Вашою? Адже, ті, хто працював у Військовій Управі з формування дивізії "Галичина" та інш. подібних формувань, так само належали і до дивізії. По розгромі дивізії під Бродами її відновлювали саме силами Військової управи, причому частина старшин перейшла на командні посади. Про події, що почалися у квітні 1945 р., коли старшини АУНР почали обіймати різні штабні та командні посади.

не погоджусь: Військова Управа - це цивільна установа, її члени до дивізії не належали; після Бродів - всі троє продовжували працювати у ВУ...

Тинченко написав:Щодо Пікульського, то я взагалі не розумію репліки. Інфа взята з його життєписів. Ставити її під сумнів не бачу сенсу: у Сталінграді дійсно була чимала кількість різних підрозділів, укомплектованих українцями, які очолювали старшини АУНР. Ці старшини не тільки вийшли з оточення, але й залишили спогади про свою участь у Сталінградській битві на німецькому боці (напр., Снігур-Рафальський). Щонайменше двох з таких ветеранів я навіть знав особисто (правда, не старшин АУНР).

просто в Боляновського також проскакувала інфа, що М. Пікульський командував укр. батальйоном під Сталінградом і посилався на документ з ЦДАВОУ, але там лише про факт його перебування під Сталінградом, але не про обійняття командної посади... М. Климишин згадує, що М. Пікульський працював в абвері і носив просту солдатську уніформу та пов'язку, характерні для переклалачів; думаю, в такій якості він і під Сталінградом був...

я нічого не закидаю - просто цікаво...

kirov
Member
Member

Повідомлення kirov » 03 листопада 2009 18:51

і ще щодо Шулаїва Михайла Мусійовича (С. 501) у вас значиться, що його "доля після 1921 р. невідома"; він числиться серед старшин Армії УНР, які зголосились до дивізії "Галичина" і список яких було передано М. Садовському для верифікації звань; це осінь 1943 р....

kirov
Member
Member

Повідомлення kirov » 04 листопада 2009 17:18

Барвінський Борис
С. 32
в довіднику - "з серпня 1943 р. був в. о. командира 30-го полку 14-ї дивізії військ СС "Галичина" у ранзі сотника. Незабаром був усунутий німцями з цієї посади та став командиром батальйону того ж полку"; але справа у тому, що 1-й, 2-й і 3-й дивізійні полки почали формуватись лише з листопада 1943 р.; на 29-й, 30-й і 31-й вони були перейменовані в січні 1944 р., а вже з березня їх українських командирів (на час формування) замінили на німців; командирами батальйонів 30-го полку були німці - гауптштурмфюрери СС З. Клокер і Ф. Вітенмайєр...

Тинченко
Member
Member

Повідомлення Тинченко » 05 листопада 2009 14:54

kirov написав:і ще щодо Шулаїва Михайла Мусійовича (С. 501) у вас значиться, що його "доля після 1921 р. невідома"; він числиться серед старшин Армії УНР, які зголосились до дивізії "Галичина" і список яких було передано М. Садовському для верифікації звань; це осінь 1943 р....

СПИСОК? Це дуже цікаво... Я давно розпитував колег, які займаються Другої світовою війною, про подібні списки, але... Чи Ви можете мені надати цей список, щоб я зміг "накласти" його на список Старшинського корпусу АУНР 1920-1921 рр. Зокрема, з Шулаєвим цікава історія. Він служив у Ю.Тютюнника, і "зникає" з дивізії у цікавий період.
Щодо Б.Барвинського -- це дані з його повоєнних реєстраційних карток. Так би мовити, "за що купив, за те продав". Якщо б я мав можливість ознайомитись з матеріалами Військової Управи про персональних склад старшинського корпусу, то, звичайно, я б із задоволенням подав уточнену інформацію. Отож, якщо у Вас є можливість надати інфу про старшин, учасників Визвольної війни 1917-1921 рр., буду щиро вдячний. Тим більше, зараз нарешті вирішується питання про долю 2-го мого тому "Офіцерського корпусу". Розділ "уточнень та доповнень" та вже досить великий та цікавий.

kirov
Member
Member

Повідомлення kirov » 05 листопада 2009 15:06

це було звернення до М. Садовського від когось із співробітників ВУ в зв'язку з перевіркою дійсних рангів старшин Армії УНР і проханням надати номери наказів і назви частин, де ці старшини служили - «з огляду на те що від вияснення рангів цих старшин» залежатиме їх призначення «військовими комендантами вишкільних таборів»; до звернення додано «Виказ старшин, ранги яких не є стверджені документами» на 40 прізвищ; дещо я не зміг розібрати, але загалом список цей виглядає так:
Шулаїв Михайло – полк. – піхота – комендант тилу Д. А.
Палієнко Микола – підполк. Г. Ш. (5.IX.1935) – артилерія – підозра наказу
Поготовко Михайло – підполк. – жандармерія – кр. бриг. жанд.
Сосідко Гриць – полк. – піхота – Запорожська див.
Добрянський Агатон – підполк. – піхота – Дністр. бр.
Барвінський Борис – підполк. – піхота
Малець Віктор – підполк. (3.VIII.1918) – піхота, Г. Ш. – Запорожська див.
Казачинський Агатон – сотник (27.XI.1917) – піхота – 3 Зап. див
Рибак Євген – сотник – піхота
Базилевич Борис – сотник (1.IX.1917) – артилерія
Гребінник Антін – сотник – піхота
Радченко Василь – сотник
Гончаренко Аверкій – сотник з 1917 р. – Юнацька школа
Тимченко Олександер – сотник (16.XII.1918) – піхота – 1) Військ. Мініст 2) Серд. дивізія
Герпілевич Олександер – сотник (9.IX.1918) – піхота
Сувчинський Микола – сотник – піхота
Гавриленко Петро – сотник (22.IX.1918) – залізна
Глуховяків Олексндер – капітан (22.XII.1916) – піхота – служив при Гетьмані м. Херсона
Яськевич Савелій – сотник (15.XII.1919) – піхота
Коломенський Олександер – сотник – піхота, кіннота – кінна див.
Шийко Петро – сотник – кіннота – Шт. арм.
Чернівський Петро – сотник (5.IX.1916) – піхота – важка бат. Запор. див
Угрін-Безгрішний Микола – сотник (15.VIII.1920) – піхота – Юн. шк.
Василів Леонід – сотник (XII.1916) – кіннота - 3 кінний полк 3 Зап. див
Мартинюк Леонід – четар (1.I.1922) – піхота – 4 Київська дивізія – скінч. Юнацької школи
Гаркавенко Петро – хорунжий – піхота – Зап. див.
Різник Яків – хорунжий – піхота – 3 Зап. див
Огарів Микола – сотник – техн. в. – 6 Стр. див.
Королюк Мирослав – поручник – Штаб 5 Хер. див. – У.Г.А. четар
Горошко Антін – поручник (1921) – піхота, постач. – 3 Кулем бриг.
Лозовський Микола – поручник – піхота
Онищук Василь – поручник – піхота
Орихівський Юрій – поручник – 30.V.1922 – піхота – 6 Стр. див.
Павленко Іван – поручник – 20.VI.1918 – 5 Серд. див., 4 Київ.
Сумароків Павло – поручник – піхота – 4 див.
Тищенко Степан – поручник – техн. війська – техн. курінь 1-ої Зап. див.
Баранецький Віктор – хорунжий – постач.
Феркуняк Дмитро – четар – жандарм. – Херс. див. – з Ген. Кравсом пішов до Чехії
Головін Олександер – хорунжий – піхота – Запор. див.
Качмарський Володимир – значковий (I.1919) – піхота – Корп. СС

зазначу, що не всі з них в дивізії служили - деякі були рекламовані, деякі звільнені за станом здоров'я чи через вік...

Тинченко
Member
Member

Повідомлення Тинченко » 05 листопада 2009 15:20

Дякую за список! Супер! Дуже цікавий. Але у спогадах згадуються й інші прізвища. Якщо Вам, раптом, траплятимуться й інші матеріали щодо старшин АУНР та ГА -- буду щиро вдячний. Днями обов`язково "розпишу" Ваш список.

kirov
Member
Member

Повідомлення kirov » 05 листопада 2009 15:24

в інших списках фігурують також сот. Юрко Єрофеїв, сот. Василь Сухий, сот. Михайло Фрайт, сот. Сергій Рудичев, сот. Льонгин Козар (також сот. УГА), пор. Дмитро Сенкевич. пор. Іван Олинець (також пор. УГА), сот. Степан Орищин (також сот. УГА), пор. Сидір Бличенюк (також четар УГА)...
про УГА також трохи є, але я ще до них не дійшов можливо з наступного тижня...

і маю теж одне прохання: можливо маєте ще якусь додаткову інфу про Є. Нікітіна-Сольського, зокрема про міжвоєнний період? ну дуже вже ця особа мене цікавить...

Тинченко
Member
Member

Повідомлення Тинченко » 06 листопада 2009 18:42

Майже всі прізвища мені відомі. Правда, Глуховякова не знайшов ані на укр. службі, ані серед офіцерського корпусу РІА. А що далі сталося з Шулаєвим, Вам не траплялося? Цікаво, що до дивізії зголосився сотник О.Тимченко (якого звинувачували у тому, що кинув юнаків під Крутами). З іншого боку, не бачу у Вашому спискові багатьох відомих персонажів, як брати Отрешко-Арські, Ремболович з синами, Т.Шкарупа, тощо... Чи не траплялись?
Про Нікітіна у міжвоєнний час не маю жодних згадок. Але, звичайно, у дивізії у 1943-1946 рр., судячи за споминами, він відіграв неабияку роль.
Правда, найбільш цікавим персонажем дивізії був не Нікітін-Сольський, а нєкто підполковник Роман Долинський. У 2-му номері "Цитаделі" вийде про нього моя стаття-"бомба" (ну це я так, заздалегідь розпалюючи інтерес до журналу :D )

kirov
Member
Member

Повідомлення kirov » 06 листопада 2009 20:32

про долю Шулаєва нічого більш не зустрічав; він, до речі, починаючи з 1941 р. закидав німецькі інстанції (і особисто Гітлеру писав) листами про своє бажання створити і очолити якесь українське формування...
про І. Рембаловича: в дивізії мав звання ваффен-гауптштурмфюрера (сотника по-нашому), був командиром батальйону Бойової групи "Баєрсдорф", яка була виділена з дивізії в лютому 1944 р. для боротьби з радянськими і польськими партизанами в р-нах Білограю, Чесанова, Тарногорода (десь читав інтерв'ю чоловіка, який був в цей час його водієм, але там нічого особливого), в битві під Бродами командував ротою саперного батальйону, поранення, лікування, але в УПА, за останніми даними, які публікувались в "Вістях Комбатанта" не був...
щодо інших, то в тих списках, які я переглядав їх не було...
Р. Долинський дійсно цікавий персонаж: якщо не помиляюсь, то був хорунжим УГА, потім з червоними, в школі старшин у Києві викладав, кілька разів арештовувався, кілька разів втікав, з 1943 р. - в дивізії; на статтю про нього буду чекати з нетерпінням...

kirov
Member
Member

Повідомлення kirov » 06 листопада 2009 20:43

згадав, що в "Списку поляглих..." є таке:
Пор. Арський Андрій
Народився: Варшава
Частина: 30 Рґт.
Загинув: 07.1944. Броди. в бою.
Похований: Броди
це, певно, один з тих Отрешко-Арських...

Далі

Повернутись до WWII та Другі визвольні змагання (1938-1945)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість