Графіті Софії Київської. Східнослов'янські риси написів.

Модератор: Global Moderators

Wyrij
Member
Member

Графіті Софії Київської. Східнослов'янські риси написів.

Повідомлення Wyrij » 06 березня 2017 14:51

Господи помози рабоу своємоу Петрови

Чи є закінчення -ови у власному імені в давальному від. чол.роду од. рисою східнослов'янською, чи це теж старословянська(староцерковнословянська)???

Не можу ні де знайти в літературі. Як відмінюються власні імена в староцерковнословянській.

Lavr
Member
Member

Re: Графіті Софії Київської. Східнослов'янські риси написів.

Повідомлення Lavr » 06 березня 2017 21:53

Стосовно першої частини назви теми - Вам до праць В"ячеслава Корнієнка (хоч може Ви їх вже й читали).
Für Gott, Kaiser und Vaterland!

кювернат Ювяшжт
Member
Member

Повідомлення кювернат Ювяшжт » 07 березня 2017 00:37

Якщо література не допомагає, пошукайте у тогочасних текстах, наприклад, на сайті http://litopys.org.ua/
Якщо мова про Київську Русь, то:
- літописи і інші документи писали давньоруською;
- церковні тексти - старослов'янською.

Wyrij
Member
Member

Повідомлення Wyrij » 07 березня 2017 01:31

Дякую за підказки. Так працюю вже з Корпусом Корнієнка, та дослідами Висоцького.

Проблема, в виділені східнословянських мовних рис в старословянській мові графіті. По лінгвістиці ніхто ще не досліджував графіті. Мова та по походженні староболгарська.

Мабуть потрібно порівняти з анологічними болгарськими записами 10 ст. Все що буде відрізнятися посуті повинно бути східнословянськими рисами)? чи не так? Хоча письмова словянська виникла в 863 році це 9 ст. а мова київських графіті це мова 11-17ст. Старословянська письмова мова офіційно зявилася на Русі в 988 р. з прийняттям християнства. Отже старословянська письмова мова мала більше століття для розвитку своїх варіацій, на балканах та Болгарії. Яка саме варіація попала на Русь? З чим порівнювати? :idea: :?:

кювернат Ювяшжт
Member
Member

Повідомлення кювернат Ювяшжт » 10 березня 2017 18:00

Що таке "східнослов'янські риси"? Т.зв. старослов'янська мова - мова книжна і мова богослужінь. Вона у сформованому вигляді була запозичена до Русі через грецьке духовенство з Балкан. Вона була однаковою що там, що тут. Ті ж графіті є, крім старослов'янської, ще й грецькою мовою - це формули молитов, подібно до наведеної Вами вище. Навіщо ж у цих формулах шукати якісь "східнослов'янські" риси, якщо "східні слов'яни" у побуті цією мовою не користувалися - звідки їм взятися?

Wyrij
Member
Member

Повідомлення Wyrij » 15 березня 2017 21:06

кювернат Ювяшжт написав:Що таке "східнослов'янські риси"? Т.зв. старослов'янська мова - мова книжна і мова богослужінь. Вона у сформованому вигляді була запозичена до Русі через грецьке духовенство з Балкан. Вона була однаковою що там, що тут. Ті ж графіті є, крім старослов'янської, ще й грецькою мовою - це формули молитов, подібно до наведеної Вами вище. Навіщо ж у цих формулах шукати якісь "східнослов'янські" риси, якщо "східні слов'яни" у побуті цією мовою не користувалися - звідки їм взятися?

Не так все однозначно, що до однаковості на Балканах і на Русі. Мова староболгарська потрапила в Київ в 10ст. разом з християнством. На місці ж при складанні місцевих текстів в старослов’янську(староболгарську)потрапляли помилки та деякі пристосування до місцевих мовних реалій. Ця книжна мова використовувалась паралельно до простої мови народу понад 400 років, трансформуючись в церковнослов’янську що і понині використовується православ’ям. В цьому процесі відбувався мовний контакт, мови проникали одна в одну. І саме це проникнення східнослов’янських (староруських-староукраїнських) рис в старослов’янську (староболгарську) мову Русі мене і цікавить.
Наприклад в софіївських графіті наряду с використанням імені Владімір зустрічається повноголосне Володимер, а повноголосся то риса східнослов’янської мови.
Так я думав що закінчення -ові в наведеному прикладі "господи помози рабу своємоу петр-ови" теж може бути східнослов'янською рисою тому що зберіглося в українській мові, але знайшов в граматиці старослов’янської мови таке закінчення у іменників в давальному відмінку однини чол. роду в У-Відмінюванні, але не можу зрозуміти чи відмінюється ім'я Петро як У-Відмінювання.
Теж зустрічаються iмена з закінченням -о, "Петро" а не Петр це теж може бути риса східнослов’янська.
Також форма орудного відмінку "имям" замість "именьмъ".
Східнословянська лексика "мед" замість "вино" "хрест" а не "крест" , старословянська форма "молю да приидеш" східнословянська буде "молю да бы пришълъ", "помилуй мя" і "помилуй мене".
Поєднання редуктивних з плавними "млъва" та "мълва" "пльнъ" та "пълнъ/пълънъ"
Флексії Ять замість Юс в родовому відмінку і таке інше.

Факт змішання мов добре прослідковується в літописних пам'ятках, поучениях, сводах законів, в новгородських берестяних грамотах навіть вдалося виділити не те що східнослов’янські риси а навіть місцевий новгородський діалект.
Винятково східнослов’янських текстів не існує, тому що мова письма була виключно старослов’янська в подальшому церковнослов'янська аж до Котляревського і Пушкіна. Але з часом мова письма набувала все більше рис що наближали її до місцевої мови. Навіть існували різні варіанти тієї мови для богослужіння для діловодства, для літописів.
Саме мова богослужіння церковна мова була найменш піддатлива до впливу східнослов'янської місцевої. Проте церковнослов'янська руського уставу піддавалася редагуванню з середини східнослов'янським клеросом і мала свій паралельний розвиток що зробило її на сьогодні відмінною від тієї первинної старословянської, чи від сьогоднішньої церковнословянської інших зводів(болгарської, сербської). Все це діло крім первичного впливу південнослов'янської, претерпіло ще дві хвилі редагування в користь рис староболгарських (південнослов'янських) за час свого існування на східнослов'янському ґрунді.
Це питання досить не просте, я вже трохи починаю розбиратися в рисах східнослов'янської, но форумі можливо якщо є знавці, може хтось щось підкаже, тай саме обговорення теми наштовхує на нові роздуми що моглоб мені теж допомогти))))) Але щось форум останнім часом не відкривався в мене.

Lilusha
Member
Member

Повідомлення Lilusha » 15 червня 2018 11:30

интересная информация

Повернутись до Стародавні часи

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість