Ярослав Тинченко \"Офіцерський корпус Армії УНР\"

Модератор: Global Moderators

Володимир Мороз
Member
Member

Re:

Повідомлення Володимир Мороз » 08 жовтня 2007 12:44

Тинченко написав:Ще раз повертаючись до Кураха....
Персональні військові звання та наступні підвищеня проводилися в АУНР протягом червня 1920 -- червня 1924 років. Курах у цей час в АУНР вже не служив, а відтак -- підполковником не міг бути. Щодо всього іншого..... А Ви взагалі впевнені, що особа, яка під прізвищем М. Кураха померла за загадкових обставин у США, була М. Курахом??? :evil:
Знаєте, я багато матеріалів по різних архівах про нього дивився.
"Чєм дальшє, тєм всє загадочнєє і загадочнєє" 8-)

В принципі, М.Курах міг отримати підполковника в УГА/ЧУГА. Що то та ж особа - впевнений. Його там багато хто знав - А.Мельник, наприклад. І в некрологах є його фото в старшому віці - порівнюючи з фото з 1944 і 1928 і стрілецькою (ту, яку Ви дали) простежується певна схожість :)

Але те, що діло темне - єнто факт!

Володимир Мороз
Member
Member

Повідомлення Володимир Мороз » 08 жовтня 2007 12:47

Тинченко написав:3. Про Мирона Коновальця. У довідникові якщо і подавалися родичі, то лише ті, які буди пов`язані з АУНР. Якщо вони не були з нею пов`язані.... Наприклад, служили в ГА – це не до 1-го тому.

Просто там речення сформульоване "в українській армії"... ;)

Тинченко написав:4. Про Магаляса.... Ну не знали в АУНР про існування твердої літери г!!! Соррі, писав не за скрипниківським правописом, а за його персональними документами 1920 р.

Так я собі і ставив завдання поправити і доповнити, а не не розкритикувати :)

Тинченко написав:5. Про Мальця. Наказу екзильного уряду про його підвищення до генерал-хорунжого не зустрічав. Інших документів не бачив. Отож, підозрюю, хтось щось набрехав.

Вже зясувалося, що таки був.
Тинченко написав:6. Особи з іменем та ім`ям Кіндрат Плохий в АУНР не існувало. :!:

Той міг і придумати :) А може це і псевдонім, бо Коновальцеві байок не нарозкажуєш...

Тинченко написав:7. Юліан Шепарович служив в АУНР зі званням сотника. Планую його подати у довідникові комскладу ГА.

Якщо такий буде - тоді все добре. Хоча деякі інші, які були і там і там, є.

Тинченко написав:8. Микола Сціборський був лише поручником. Він поступив на службу в АУНР лише у 1920 р. (в мене є точна дата). До того він встиг послужити і у червоних, і у білих. А таких персонажів до наступних рангів не підвищували. :D

Тут теж цікаво, де собака порилася...

Тинченко написав:9. О. Навроцький, Я. Чиж, О. Яворський, Нєстроєв, Штакельберг.... Читайте уважно передмову до книжки (вони були генералами, полковниками чи підполковниками, очолювали великі частини? Тощо)

Читав передмову, але бачив, про кого є гасла. Це десь на рівні аналогії з іншими. Може я якогось нюансу не вловив, але то таке.

Тинченко написав:10. Про «Нарис історії ОУН». Ще не бачив, але підозрюю що там помилок буде набагато більше (Посперечаємось? :twisted: )

Я в цьому впевнений :D Але так було б 20-30 менше...

Тинченко написав:14. З Трейком – доки що без варіантів. Він взагалі не був старшиною. Ані російської армії, ані АУД, ані АУНР.

І в Бульби, і в УПА були люди, які могли верифікувати його особу. Може теж псевдонім?

Тинченко написав:15. Про нестиковки з іншими книжками. Таких – дуже багато. Наприклад, порівняйте хоча б першого персонажа – Абазу. Різниця в тому, що я упорядковував 1-й том ВИНЯТКОВО за документами АУНР. Більшість інших дослідників, як правило, користується сумнівними та неперевіреними джерелами (є ще багато інших варіантів, аж до відвертого додумування того, чого не було насправді). Є питання – подавайте їх тут. Буду відповідати.

За документами АУНР - напевне те, що в тих документах є ;)

Тинченко написав:18. І на останок, про Литвиненка... Звичайно, легко переписувати з моїх статей матеріали (без посилань), перейменовувати вулиці та ставити меморіальні дошки, після того, як я кілька років добивався отримати його архівно-слідчу справу та потім зробив низкеу публікацій (між іншим, він, здається, і досі не реабілітований :(

Генадій Іванущенко також користувався виписками зі справи І.Литвиненка, зробленими Володимиром Муравським. Паралельно підняв трохи матеріалів обласного архіву, де зараз є директором. З ним можна звязатися і по інших питаннях, якщо є інтерес.

Тинченко написав:19. Про діячів ОУН та УПА з числа старшин АУНР або ГА. Як правило, люди користувалися псевдонінами (які тепер вважаються їх прізвищами) або навмисно завищували собі ранги. Це треба враховувати. В мене є список старшин АУНР, що служили в УПА (з одного дуже надійного джерела). Буду публікувати у 2-му томі.

Час був такий, що могли завищувати. І не тільки старшини АУНР - теж і ЧА, і НА,

Володимир Мороз
Member
Member

Re:

Повідомлення Володимир Мороз » 08 жовтня 2007 13:00

Тинченко написав:
Володимир Мороз написав:"З 1908 року я був офіцером царської армії (резервних військ), проживав у Петербурзі і був слухачем політехніки та одночасно займався журналістикою. З початком війни мене призвали до служби і був я у Преображенському полку в чині офіцера. Після революції став комісаром 11 армії, як комісар Центральної Ради. В 1918 році працював журналістом у Києві в газеті "Відродження". В 1918 році був заарештований німцями, потім брав участь в організації армії проти німців. В листопаді 1918 року, після створення Директорії був шефом Генерального Штабу служби розвідки і пропаганди в чині капітана і на цій посаді перебував до грудня 1919 року, до розгрому армії Петлюри. З приїздом до Варшави був призначений до міністерства закордонних справ Левицького, як службовець для спеціальних доручень. Їздив до Відня для врегулювання відносин, а також до Камянця для заспокоєння повстанців. В 1920 році, під час наступу на Київ, був призначений на посаду шефа штабу бригади охорони Петлюри. У листопаді 1920 року після роззброєння української армії, виїхав до Каліша, де перебував до 1922 року, після чого поїхав до Варшави, потім до Рівного. Після приїзду до Варшави мене завербував Чаховський".

Я перепрошую, але це -- на 50% (як мінімум) брєд.

Думаю, все-таки треба ще щось про нього шукати. Зрештою, моя справа повідомити про таку інформацію.

Володимир Мороз
Member
Member

Re:

Повідомлення Володимир Мороз » 08 жовтня 2007 13:03

Тинченко написав:19. Про діячів ОУН та УПА з числа старшин АУНР або ГА. Як правило, люди користувалися псевдонінами (які тепер вважаються їх прізвищами) або навмисно завищували собі ранги. Це треба враховувати. В мене є список старшин АУНР, що служили в УПА (з одного дуже надійного джерела). Буду публікувати у 2-му томі.

До речі, в зазначеному документі немає щось про старшин АУНР, які діяли в УПА на Львівщині. В мене на виході збірник документів про Львівську ВО "Буг" - може допоможете? ;)

Володимир Мороз
Member
Member

Re:

Повідомлення Володимир Мороз » 08 жовтня 2007 13:22

Тинченко написав:17. Уточнень та доповнень може бути багато. Адже, у довідникові – понад 1 тисяча персоналій. В принципі, про кожну можна написати окреме дослідження...

Тільки Ви на уточнення і доповнення дуже строго реагуєте ;) На мою думку, краще повідомити інформацію, яка може бути корисною, ніж її змовчати...

Тинченко
Member
Member

Re:

Повідомлення Тинченко » 08 жовтня 2007 13:45

Володимир Мороз написав:
Тинченко написав:Генадій Іванущенко також користувався виписками зі справи І.Литвиненка, зробленими Володимиром Муравським. Паралельно підняв трохи матеріалів обласного архіву, де зараз є директором. З ним можна звязатися і по інших питаннях, якщо є інтерес.

Чесно? Не має інтересу. Періодично я натрапляю на різних людей, які стверджують, що на власні очі бачили ті, чи інші матеріали. Нехай... Матеріали ж не мені належать. Хоча... Коли по кілька років добиваєшя реабілітації тієї чи іншої людини, публікуєшь цей матеріал, а потім виявляється, що ще хтось "стояв поруч"...
Моя думка про це залишиться при мені. Я бачив статті Іващенко. Частина -- по моїх матеріалах, опублікованих у газетах та журналах. дещо -- з матеріалів Сумського облархіву.

Володимир Мороз написав:
Тинченко написав: В принципі, М.Курах міг отримати підполковника в УГА/ЧУГА

Не міг. Я зібрав всі списки по Галицькій армії. Там його немає (списки планую подати у 2-у томі)

А взагалі -- я дякую за всі доповнення та коментарі. В першу чергу -- персонально Вам. Адже вони потрібні для внесення коректив наприкінці 2-го тому.

Тинченко
Member
Member

Re:

Повідомлення Тинченко » 08 жовтня 2007 14:30

Володимир Мороз написав:

До речі, в зазначеному документі немає щось про старшин АУНР, які діяли в УПА на Львівщині. В мене на виході збірник документів про Львівську ВО "Буг" - може допоможете? ;)

Простіше буде, якщо Ви подасте прізвища тих з командирів Львівської ВО "Буг", чиї біографії могли бути пов`язані з АУНР або ГА. А я спробую допомогти. Бо по Вашому загальному посту щодо колишніх старшин АУНР та ГА в УПА виникає море всяких "але", розбіжностей, і "псевдонімів".

Володимир Мороз
Member
Member

Re:

Повідомлення Володимир Мороз » 08 жовтня 2007 19:40

Тинченко написав:Простіше буде, якщо Ви подасте прізвища тих з командирів Львівської ВО "Буг", чиї біографії могли бути пов`язані з АУНР або ГА. А я спробую допомогти. Бо по Вашому загальному посту щодо колишніх старшин АУНР та ГА в УПА виникає море всяких "але", розбіжностей, і "псевдонімів".

Море всяких "але", "розбіжностей" і "псевдонімім" завжди буде виникати, на жаль :( А в УПА і ОУН ще додається реальна проблема реальних псевдонімів у значній кількості. Саме тому і почав тему "Ветерани АУНР і УГА в УПА" - для уникнення взаємних помилок. Думаю, ця тема вартує уваги і розвитку.
Власне, я більше побоююся, що когось не знаю, бо про тих двох, хто відомий, інформація є принаймні із їх справ у архіві УСБУ Львівської обл. - це Білогуб-Вернигор та Вовчук:
Вовчук Іван Григорович (“Граб”; 1887, с. Горішнє Миколаївського р-ну Львівської обл. – 10.08.1955, “Дубравлаг”, Росія). Фельдфебель артилерії австрійської армії (1914-1915), в російському полоні в Туркестані (1915-1918). Командир батареї польової артилерії УГА (1918-1919), хорунжий; в польському полоні (1919-1920). Організаційно-мобілізаційний референт повітового проводу ОУН Бібреччини (1943–04.1944), к-р сотні “Льви ІІ” (04–05.1944), к-р сотні “Льви ІІІ” (05–06.1944).

Якщо є всі списки по УГА, то він там мав би бути...

Володимир Мороз
Member
Member

Re:

Повідомлення Володимир Мороз » 08 жовтня 2007 19:47

Тинченко написав:А взагалі - я дякую за всі доповнення та коментарі. В першу чергу - персонально Вам. Адже вони потрібні для внесення коректив наприкінці 2-го тому.

Дякую за добре слово. Але я це робив не за подяку і не щоб вимахнутися - просто з власного досвіду знаю, як важко щось шукати і знаходити. А Ви про це і самі добре знаєте. Бажаю успіху! Якщо знайду ще щось цікаве - напишу обов’язково.

RAO
Member
Member

Повідомлення RAO » 08 жовтня 2007 20:40

Тинченко написав:Я перепрошую, але це -- на 50% (як мінімум) брєд.
1. Щоб служити у Лейб-гвардіїї Преображенському полкові, Коваленкові треба було мати предків -- аристократів щонайменше в 3-му коліні. А потім, по цьому полкові надзвичайно багато літератури, в т.ч -- докладні біографічні списки та біографії.
2. Збереглися вичерпні дані про персональний склад Генерального штабу УНР загалом та штаб ДАУНР зокрема. З вище наведеними даними це розбігається. Я вже промовчу про "чин капітана".
3. Бригади охорони Петлюри не існувало. Було дві сотні Охорони: кінна та піша. Командиром охорони був Чеботарьов. Ось список командного складу цієї охорони:

Я не втаємничений у справи Кураха, але те, про що йдеться може й бред, але не на 50%.
1. Очевидно, йшлося про Гвардії Преображенський запасний батальйон, що готував маршові поповнення для славного полку.
2.
3. Охорона Головного Отамана представляла собою військову частину, командир якої користувався правами командира окремої бригади. А щодо служби Коваленка в Охороні, то станом на 17 серпня 1920 р. він фігурує!!! у списках Охорони Головного Отамана Військ УНР, саме як начальник штабу.
А ось на 9 березня 1921 р. його в Охороні вже не було.

RAO
Member
Member

Повідомлення RAO » 08 жовтня 2007 21:54

Тинченко написав:Галичани та інші порядні люди були виділені з Гайсинсько-Брацлавської повстанської бригади до 13-ї бригади 5-ї Херсонської дивізії, яка формувалась з решток ЧУГА (є наказ про це).

Погоджуюсь. Частину людей з Гайсинсько-Брацлавської бригади розподілили по різних частинах, в тому числі й до Херсонської дивізії.
Тинченко написав:Мені навіть здається, що я десь зустрічав назву "13-а Гайсинсько-Брацлавська бригада".

Цікаво. Такої назви не зустрічав.

Тинченко написав:Щодо Гамченка та Бурдун-Рикова, то про них можна зробити такий висновок:
а) на початку липня прибули з Ланцуту до АУНР.
б) 13.07.1920 якимось чином брали участь у старшинському зібранні бригади (начебто, вже не існувала, якщо виходити з наказів)
в) з 20-х чисел липня вже обіймали посади у 5-їй дивізії.

Погоджуюсь. Щодо бригади вона дійсно не існувала, але канцелярія куреня напевно просто користувалася старою "бригадною" печаткою та кутовим штемпелем. Нових видно не завели.

Тинченко написав:А чи є якісь інші прізвища учасників старшинського зібрання?
Є прізвища (може прочитав невірно, бо текст рукописний).
Сотники Орлецький і Левицький, поручики Наталенко, Гончаренко, Глущенко, Івахненко І, Івахненко ІІ, Макітрук, Лубковський, хорунжий Савченко.

У списку Гай-Брац бригади на 6 червня таких старшин немає :(

RAO
Member
Member

Повідомлення RAO » 08 жовтня 2007 22:02

До речі цікаво за що насправді розформували Гайсинсько-Брцлавський курінь. Офіційно за грабежі і насильства.
Однак інші частини, які \"прославились\" такими діями у липні-серпні 1920 р., вояки яких неодноразово фігурували у наказах по війську, таки частини чомусь продовжували спокійно існувати. А от єдиний ГайБрац курінь тихо розформували. Тут, напевно, ще була якась причина.

Володимир Мороз
Member
Member

Повідомлення Володимир Мороз » 08 жовтня 2007 23:17

Для підтримки розмови...
Приєднані файли
biuleten_SBUVuK_1962_11.jpg
Shliakh-peremohy-1962-07-08.jpg

Тинченко
Member
Member

Повідомлення Тинченко » 09 жовтня 2007 11:00

Доброго дня!
1. Почну зі старшин Гайсинсько-Брацлавської бригади, яких вказав RAO. Правда, було б бажано імена -- багато однофамильців. Троє у подальшому служили у 5-й дивізії (Наталенко Іван, Івахненко Петро, Савченко Трохим), один -- у 3-й дивізії (Глущенко Степан), двоє -- у 2-й дивізії (Левицький, якщо він був Василем; та Гончаренко -- там було троє братів (?) -- Юрко, Кирило та Кость -- напевно, хтось з них). Решта відсутня. Але мої загальні списки -- з жовтня 1920 до червня 1924. Більш ранні списки -- по окремих частинах та управліннях, отже -- не відбивають загалу АУНР.
2. По Коваленку. До Лейб-гвардії Преображенського полку та його запасного батальону стали брати прапорщиків \"зі сторони\" тільки після особливого наказу О.Ф. Керенського, здається -- у травні 1917 р. До того у запасному батальоні цього полку переважно служили офіцери-преображенці, нездатні до фронтової служби. Тим не менше, офіцерська полкова спільнота пишалася тим, що вони навіть Керенського змогли обдурити, та всілякими способами одразу позбавлялися прапорщиків, які намагалися до них потрапити. Зрештою, я згадував, що збереглися та опубліковані докладні списки офіцерів-преображенців. Щодо фігурування Коваленка на 17.08.1920 було б чесним подати посилання... :) Я Вам довіряю, але якщо буду робити доповнення по ньому, тоді треба буде самому переконатися. Тим більше, станом на жовтень 1920 його в АУНР вже не має...
3. Про Кураха. Його фізіономія з некрологу дійсно схожа з тією, яка публікувалася у 1920-і роки. Але є низка обставин та фактів, які спонукають мене думати, що це, все ж, може вже бути зовсім інша людина. \"Для підтримки розмови\" також виставляю постанову про його арешт (з \"містечком\") та ксерокс фото зі слідчої справи.
4. Хорунжий Іван Вовчук в ГА дійсно був. Але це все, що я можу сказати. У загальному спискові ГА, який мені вдалося знайти, вказувалось прізвище, ім`я, звання та дата смерті (якщо помер або загинув у 1918-1919 роках). Ще збереглися списки по бригадах, полках та ін. Але я ще не робив з них загальну електронну базу. Правда, сподіваюсь, що до Нового року це зроблю.

RAO
Member
Member

Повідомлення RAO » 09 жовтня 2007 11:07

Тинченко написав:подати посилання... Smile Я Вам довіряю, але якщо буду робити доповнення по ньому, тоді треба буде самому переконатися

ОК. Тоді в приват.

Тинченко написав:Почну зі старшин Гайсинсько-Брацлавської бригади, яких вказав RAO. Правда, було б бажано імена -- багато однофамильців.

Якби вони писали свої імена, а ще й по-батькові з місцем народження і докладали послужні списки
:) :)
Тинченко написав:Троє у подальшому служили у 5-й дивізії

Отже, гіпотеза про "більшість порядних людей" у Херсонській дивізії підтверджується. До неї вони разом з Гамченком і Бурдін-Риковим потрапили після розформування Гайсинсько-Брацлавського куреня. Я дивлюсь що його старшин після розформування добряче порозкидували. Тут явно справа була не в "грабежах і насильствах".

Поперед.Далі

Повернутись до WWI та Перші визвольні змагання (1914-1922)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 3 гостей