Михайло Чичкевич і УСС

Модератор: Global Moderators

shchors
Member
Member

Михайло Чичкевич і УСС

Повідомлення shchors » 01 лютого 2008 03:36

Звертаюся до експертів УГА. Яку точно посаду мав сотник Михайло Чичкевич при УСС після переходу за Збруч? Володимир Калина пише в книжці \"Курінь смерти УСС\" що, Чичкевич командував ІІ-им курінем 1-ого полку УСС підчас боїв проти Южної групи 12-ої Сов. армії з початком вересня 1919 р. Протилежно, Зенон Яворський в своїй статті \"В обіймах партнерів Андрусoвa\" в американській газеті \"Батьківщина\" з 1955-ого року зазаначує що, Чичкевич командував ІІІ-им \"блакитним\" курінем 1-го полку УСС. Де правда? І хто командував ІІ-им і ІІІ-им курінями УСС на Великій Україні? Знаю що, І-им командував Старосолець, а підчас укр-польської війни ІІ-им комндував Білинкевич а ІІІ-им командував Іваницький. Мабуть хтось знає?
PREP

Batjar
Member
Member

Повідомлення Batjar » 01 лютого 2008 16:08

Наскільки мені відомо, до і під час Чортківської офензиви сот. Чичкевич куренем не командував.

Взимку 1919 р. був поручником і курінним ад'ютантом ІІ куреня - спогад М. Мінчака \"Наступ на Ляшки Муровані\".

Є докладний опис бою під Дараховом 12.06.1919. У цей час він командував півкуренем. Зрозуміло, що це була хвилева посада. А от постійної його посади у цей час не знаю.

Курінним, здається, І куреня він точно був під час бою під Махнівкою у квітні 1920 р. - Збірник \"За волю України\", стор.460.

Назва \"блакитний\" у відношенні до ІІІ куреня УСС дивує. Звідки це?
Так люблю той Львів, же бракує ми слів... Львів то є Львів!
На фото летнее полевое подменное обмундирование для несения наряда на кухне связиста гвардейского артиллерийского полка мотострелковой дивизии образца 1985 г.

shchors
Member
Member

Повідомлення shchors » 02 лютого 2008 07:18

Batjar писав
Назва \"блакитний\" у відношенні до ІІІ куріня УСС дивує. Звідки це?

Наводжу зворот до довжелезної статті в американській газеті \"Батьківщина\" бувшого хорунжого УСС Зенона Яворського під заголовком \"В обіймах партнерів Андрусова,\" яка тягнулася з місяця до місяця від 1955 до 1960 року. \"Батьківщина\" була виданням гетьманьського руху в місті Детройт в 1950-70-их роках, але зразки тої газети сьогодні рідкісні. Я знайшов примірники аж в місті Едмонтоні, Канада в льокальнім українськім музею. Яворський був командантом чети звязку при 1-ому полку УСС і без сумніву, був очевидцем при багатьох подіях з історї УСС. Яворський у своїй статті використав нагоду перевірити перший том Дмитра Микитюка \"Українська Галицька Армія\", де сторінка за сторінкою \"поправляв\" похибки і неточності авторів, часто закидуючи бувшим старшинам УСС неймовірні промахи і гріхи. Стаття буквально вивітрює \"брудну\" білизну УГА, а специфічно УСС. Без сумніву, Яворський контроверсійна особа і треба читати його спомини скептично. Все ж таке, дуже мало написано з історії Бригади УСС за Збручем в другій половині 1919 р. Натомість треба Яворському присвятити певну увагу. Ось що він пише про курені 1-го полку УСС коли коментував на сторінки 85-86 у Микитюка книжці:

\"...В склад полку увійшли на початку 2 куріні, а саме 1-ий курінь під командою буковинця пор. Івановича
Онуфра, 2-ий курінь під командою сотника Білинкевича, хороброго оборонця централі. Тому, що поляки в
час Львівських боїв вживали чи то шапок австрійських з жовтоблакитними стрічками, чи мазепинок УСС, яких
понабирали з розграблених жидівських майстерень, що находилися на вулиці Бема, для того 1-ий курінь діс-
тав відзнаки на шапках чорні, а звідси і назва \"Чорний курінь\" , або курінь смерти, а 2-ий курінь мав
відзнаки червоні, або назву \"Курінь Червоної Калини\" Пізніше зформований 3 курінь носив відзнаки блакитні
або назву кур. \"Вірности\".

Пізніше Яворський писав що \"...Сотник Михайло Чичкевич з \"Блакитного куріня\" по невдалому останньому наступові здесяткованого тифом Бригади УСС, біля станції Кублич, на денікінців, внаслідок оточення кіннотою, перебрав команду 1 полку від сот. Носковського, який, разом з отаманом Букшованим і шефом штабу Мирона Луцького, покинув Бригаду і поїхав до Камянця на \"порахунки\" з Диктатурою.\"

Між іншим, дякую за Вашу інформацію про звороти до Чичкевича у спогадах інших.
PREP

Batjar
Member
Member

Повідомлення Batjar » 04 лютого 2008 11:16

Десь бачив я (\"Вісті комбатанта\"?) різку критику статті, яку п. Яворський помістив у збірнику Микитюка про зв'язок бригади УСС. Подивлюся, може знайду. Наскільки пригадую суть зауважень, довіряти цьому товаришу можна не більше, ніж Л. Цегельському у його спогадах \"Від легенд до правди\".

Ніде не бачив фото поляків у мазепинках, як також не зустрічав інформації про розміщення замовлень на мазепинки у майстернях при вул. Бема. Ніде не зустрічав згадки про спеціальні червоні відзнаки ІІ куреня, а \"блакитність\" ІІІ мене просто вразила. Зауважу, що В.Калина подає іншу версію походження чорних трикутників на мазепинках І куреня, але для мене все це несуттєві дрібниці.

Щодо М. Чичкевича, то в усіх згадках про нього, які мені траплялися, фігурують лише ІІ курінь УСС, а потім - І курінь червоних УСС 1920 року. ІІІ курінь ніде не згадувався.
Так люблю той Львів, же бракує ми слів... Львів то є Львів!
На фото летнее полевое подменное обмундирование для несения наряда на кухне связиста гвардейского артиллерийского полка мотострелковой дивизии образца 1985 г.

Повернутись до WWI та Перші визвольні змагання (1914-1922)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей