СУМ

Модератор: Global Moderators

Аватар користувача
-=Лис Микита=-
Member
Member
 
Повідомлень: 43
З нами з:
14 вересня 2006 21:50
Звідки: Боярка - Київ

Повідомлення -=Лис Микита=- » 13 жовтня 2007 00:47

Друже Гриціан, дуже цікаво дякую... якщо маєте ще якусь інформацію по СУМу викладайте. А найбільше мене, як пластуна цікавить інформація про ПЛАСТ.
Газета \"Незборима нація\" - видання історичного клубу \"Холодний Яр\". Передплатний індекс - 33545. Ціна - 5.64 на рік. Історія Визвольних змагань.
http://nezboryma-naciya.org.ua/
 

Стрибунець
Member
Member
 
Повідомлень: 2
З нами з:
21 березня 2008 15:34

Повідомлення Стрибунець » 21 березня 2008 15:42

Приєднуюсь до прохання викласти інформацію про СУМ. Особливо цікавить участь сумівців у бойових діях.
 

Аватар користувача
Slavko_Trush
Member
Member
 
Повідомлень: 284
З нами з:
16 лютого 2008 19:56
Звідки: Лозова,Харківщина

Re: СУМ

Повідомлення Slavko_Trush » 02 травня 2008 18:36

Офіційна історія СУМу ось тут:http://www.cym.org/ua/about/history.asp

А не офіційно можу лише сказати, що після війни СУМ був бандерівською альтернативою Пласту і відносини між ними були сказати м'яко натягнуті. Іноді, коли зустрічалися одні й другі, (а видно було здалеку, по зеленим одностроям пластунів та хакі сумівців) летіло каміння. У 1988 році першим питанням поставленим мені українським підлітком при знайомстві було: \"Ти пластун, чи сумівець\".


Стосовно офіційної історії, то мабуть сумівські розколи далися їй взнаки -про харківський СУМ інфи немає. :cry:
Гриціане, а от стосовно протистояння між ПЛАСТом та СУМом я щось не дуже зрозумів.Адже пластунами колись були і С.Бандера, і Р.Шухевич,він що, після війни був опанований мельниківцями?Адже в останніх вже була молодіжна організація - МУН? :?: А ще цікаво - чи жива ще одна \"альтернатива\" СУМу - ОДУМ Багряного?Якщо так,то чим займаються, що за символіку собі обрали?
\"Рабів до раю не пускають\"(Іван Сірко)
 

Аватар користувача
Гриціан
Member
Member
 
Повідомлень: 3349
З нами з:
12 квітня 2006 19:43
Звідки: Зеленьки- Гарносільськ на Лимані

Повідомлення Гриціан » 02 травня 2008 18:53

МУН, ОДУМ, ТУСМ вже давно упокоїлися. Пласт десь по війні став майже виключно мельниківською організацією, тому як альтернатива йому й був відтворений СУМ, що з \"оригінальним\" СУМом не мав нічого до справи, а став як і Пласт виключно скаутською організацією. Причина ворожнечі між організаціями має ще й соціальне коріння. Мало хто в діаспорі розбирався у тонкощах \"схизми\" між ОУН(б) та ОУН(м). Але до мельниківців належали здебільшого лікарі, адвокати, інженери й шляхта з залишками капіталу, а до бандерівців переважно належала збідніла інтелегенція, пролетарі усіх гатункув й трохи ветерани УПА, теж не міліонери. Вже потім коли бандерівці розжилися на статки, вони не кинулися в обійми мельниківців, а продовжували створювати свою власну інфраструктуру. Мельниківці першими відчули \"малокровіє\" і скоріше почали асимілюватися, Бандерівці протрималися трохи довше, але під 90-ті і їх зачепило. Почали зливати до купи школи українознавства, осередки, а Пласт з СУМом ще існують як атавізми минулого розбрату, бо якби не різний колір одностроїв ніхто б не дав ради сказати різниці.
Колись я робив в українськім банку, то було повно рахунків без гсподарів на чималі суми. Це були колективні конта, серед бачив і ОДУМ. Здається остання операція на рахунку була у 1988-ім році.
Я сам собі Петлюра!
 

Аватар користувача
Slavko_Trush
Member
Member
 
Повідомлень: 284
З нами з:
16 лютого 2008 19:56
Звідки: Лозова,Харківщина

Re:

Повідомлення Slavko_Trush » 02 травня 2008 19:43

Дякую,Гриціане,дуже цікаво,бо про життя діаспори знаю (чи знаємо) дуже мало.Я нещодавно був на показовому уроці з географії в одній із шкіл свого міста (Харківщина),старшокласники,розбирають Південну Америку.Купа інфи з енциклопедій чи інету,відео й фото.Але про українців діаспори -нічого.Думаю,що така ситуація непоодинока, і не лише серед школярів -метрополія сама по собі,діаспора -собі.Тож такий зріз із життя українських організацій дуже цікавий,особливо стосовно соціального моменту.А ще,як я зрозумів,справа асиміляції -справа часу.На жаль...
\"Рабів до раю не пускають\"(Іван Сірко)
 

Аватар користувача
Гриціан
Member
Member
 
Повідомлень: 3349
З нами з:
12 квітня 2006 19:43
Звідки: Зеленьки- Гарносільськ на Лимані

Повідомлення Гриціан » 02 травня 2008 19:53

Slavko_Trush написав:справа асиміляції -справа часу.

Не конечно. Тут теж нюанси. У прибулих "аристократів" родичів було набагато менше ніж у "пролетарів". Ну так воно вже по цілому світі заведено. Асимілюється 3-тє покоління, якщо його не підтримувати свіжою кров'ю чи дикими фондами (останнє робить російська біла діаспора). До галичан-бандерівців хоч й тоненьким струмком, але потроху їхали родичі, що допомогало тримати контору на плаву. Мельниківці сіли у "високім замку" поки не забалакали на мові каміння. Цікава ситуація з східняками. Їх було дуже багато, але зовсім без поповнення після того як прибула повоєнна хвиля. Дітей майже ні в кого не було, з галичанами дружили не сильно, бо був ще релігійний конфлікт, не вважали галичан за "розвинутих людей", а ті дякували тутулом "замоскалені". От і вимерли як динозаври. А галичани перечекали залізну стіну й натягли до себе стефок й міськів по саме не балуйся. Громада ніби й вижила. Тільки тих вже антикварна політика не цікавить. Сучасної по вінця вистачає.
Я сам собі Петлюра!
 

Аватар користувача
Slavko_Trush
Member
Member
 
Повідомлень: 284
З нами з:
16 лютого 2008 19:56
Звідки: Лозова,Харківщина

Re:

Повідомлення Slavko_Trush » 02 травня 2008 19:59

Хоч якась втіха.А якщо порівняти із іншими діаспорами -поляками чи італійцями,приміром,темпи асиміляції схожі?І стосовно релігії. Ну із православними та греко-католиками ясно.А українські протестанти (свого часу та й зараз їх багацько їде)-якось у національному житті приймають участь чи замкнені на кшталт окремої етнічної групи?
\"Рабів до раю не пускають\"(Іван Сірко)
 

Аватар користувача
Гриціан
Member
Member
 
Повідомлень: 3349
З нами з:
12 квітня 2006 19:43
Звідки: Зеленьки- Гарносільськ на Лимані

Повідомлення Гриціан » 02 травня 2008 20:42

Хінці не асимілюються ніколи. Навіть повністю перейшовши на англійську мову. Портрет заважає. Італійці асимілюються, але майже всі пам'ятають звідки впали. Відповідно тримають різні клуби, мафії, поліцейські дільниці чи шо там ще. Поляки є дуже живою діаспорою, катаються туди-сюди за принципом: поляк не нація, це професія. Дуже активно приймають до свого середовища українців. Через те що місцями українців дуже мало і треба \"чіплятися до трамваю\" інших діаспор, то звичайно до поляків і чіпляються, за вийнятком зденаціоналізованого елемента, якому Брайтон Біч є рідною хатою. До речі теж цікаве утворення. Раніше це був такий собі клубок євреїв біженців і російьских зеків уголовників висланих під соусом \"політичних в'язнів\". Ще та була історія :lol: Власне від них і термін \"російська мафія\" пішов. З \"білогвардійцями\" вони ніколи не тримали, бо ті дуже носа деруть. А от самі зараз переживають золотий вік. Усе що балакає по російськи перебирається до них. Такий собі СРСР в екзилю. Виглядає кумедно: ідеологія дисидентів 60-70-х років, смаки совкових спецмагазинів. Хоча ніхто там не застоюється. Зайшовши у гроші цей контингент сам пхає своїх дітей на асиміляцію, а громада поповнюється за рахунок новоприбулих, тому побачити вирощений на різних Брайтонах (їх досить багато по Америці) молодняк майже не можливо. Естонці, литовці й латвійці були з великою пошаною повернуті додому отримавши повне відшкодування за конфісковані совітами ресурси та ще й ветеранські пенсіії на додачу. На це тримали надію до речі й українці, але побачивши що прийшло до влади у 1991-ім і почувши риторику уряду про УПА та Дивізію здебільшого образилися й поклали на Україну з прибором. Були звичайно вийнятки як Зварич, що відмовились від американського громадянства й поїхали по суті до невідомої їм України. Але в більшості з них були \"золоті парашути\" про всяк випадок тай багато хто не прижився. Цікаво, що популярна думка в україні розглядає діаспору як зрадників, що мали б повернутися додому одразу по проголошенні незалежності. Нікому не приходить в голову, що багатьох з тих дідів кондратій схопить вже по оглядинах офіційних парадів урядових військ з червоними прапорами. Та й пенсій їм не дасть ніхто, а от як липку обібрати, то скільки завгодно.
Є українські протестанти, але це надзвичайно флюїдне утворення. Вони мали щастя отримувати приток свіжих політ-імігрантів до своїх лав. І в часи СРСР і на початку України свідки Єгови й баптисти одразу отримували статус біженця в Америці. Але діти їх як на Брайтонах, одразу асимілюються, бо здебільшого ці люди не асоціюютьсебе з будь якою нацією. Тому поки не навчилися по англійськи балакати тусуються між собою в церкві, а дали ради, то тільки за ними й закурилося. Були білоруси. Майже всі вимерли. Тепер знову з'являються і тримаються поляків й українців, бо ще не мають своїх структур. Ще є бразилійські українці. В своїх тропіках плодяться як кролики -- по 6 дітей в родині, а з харчами не все гаразд. То віддають ще дітей до монастирів, а звідти їх привозять до Америки. Ця група складається виключно з ксьондзів та тих хто вчився, але зрікся. Тримаються \"і нашим і вашим\" таким собі королівством у королівстві. Між собою балакають по португальськи й п'ють чифір, який називають шімароном.
Я сам собі Петлюра!
 

Аватар користувача
Slavko_Trush
Member
Member
 
Повідомлень: 284
З нами з:
16 лютого 2008 19:56
Звідки: Лозова,Харківщина

Повідомлення Slavko_Trush » 02 травня 2008 20:57

Ще раз дякую,Гриціане!Ну до Зварича можна додати ще Миколу Плав\"юка,Осипа Зинкевича,Андрія Гайдамаху чи Степана Бандеру.Але дійсно,то все \"золоті парашути\".І,як я бачу, в діаспорних українців та ж хвороба поділеності на групи-організації-течії, що й в Україні.Певно ті ж \"закарпатські русини\", приміром, скоріш вимруть,аніж усвідомлять себе українцями?Гриціане, якщо можна, ще таке запитання -стосунки \"дивізійники-упівці\" в діаспорі.
\"Рабів до раю не пускають\"(Іван Сірко)
 

Аватар користувача
Гриціан
Member
Member
 
Повідомлень: 3349
З нами з:
12 квітня 2006 19:43
Звідки: Зеленьки- Гарносільськ на Лимані

Повідомлення Гриціан » 02 травня 2008 21:12

Slavko_Trush написав:Певно ті ж "закарпатські русини", приміром, скоріш вимруть,аніж усвідомлять себе українцями?

з русинами трохи складніше. Проблема у церковниках. УГКЦ дуже б хотіла підпорядкувати собі русинські єпархії, а це мало не зміна літургії. На таке ніхто не погодиться. Взагалі русини живуть більше словацьким життям ніж закарпатським і навіть на новоприбулих дивляться з підозрою. З іншого боку вони ну нічого зовсім не мають спільного з "московським пректом". Це як правило 80 років тому ще асимільовані люди пов'язані спільною релігією і обрядом в "закарпатському діалекті церковно слов'янської мови". Ну й трохи сред них свіжих гуцулів водиться. Але більшість йдуть до галичан, хоча й сціпивши зуби, бо тримають зло за Закарпатську державу і (вже не відомо чи й справжню) зраду ОУН.
Дивізійники це найтолерантніша група в діаспорі. Рівно як і упівці (тільки справжні, а не ті що "москалям до мештів плювали") Так вже водиться, що комбатанти колись відчули на своїй шкурі, що таке політика і більше в неї не бавляться. Між собою уживаються чудово. Мають спільні клуби й свята.
Я сам собі Петлюра!
 

Джур
Member
Member
 
Повідомлень: 672
З нами з:
28 жовтня 2007 22:19

Повідомлення Джур » 02 травня 2008 21:13

Дуже цікава розмова вийшла. Пан Гриціан, а чи не знаєте ви, які стосунки були у східняків з біляками? Бо якось у середені 90-х чув, що вони були більш схільни до співпраці з представниками білого руху, чим з галичанами (хоч вважаю, що то мабуть вже сучасні політичні штампи). Та й якщо можна декілька слів про якісь организації саме сіхдняків, якщо такі були чи відомі вам.
 

Аватар користувача
Гриціан
Member
Member
 
Повідомлень: 3349
З нами з:
12 квітня 2006 19:43
Звідки: Зеленьки- Гарносільськ на Лимані

Повідомлення Гриціан » 02 травня 2008 21:41

Де правди ховати було й таке. Особливо у гетьманському середовищі. Тут знову-ж таки справа більше соціальна ціж національна. Серед східняків було дуже багато \"бувших\" з закінченими царськими військовими академіями, університетами, спогадами про маєтки й бали у Києві. А галичани... ну де правди діти, були здебільшого в ліпшім випадку малоосвідченими священничими дітьми та бувшими унтерофіцерами цісаря, що якщо не жили у Львові, то ходили до виходку на двір. Відповідний був і світогляд. Серед східняків як правило не було \"містечкового націоналізму\", а галичани навіть читання творів Гоголя в оригіналі називали зрадою. Ну й саме головне, що серед східняків діаспори не було клановості присутньої в галичан. Це мабуть найбільше отруювало взаємини.
Якщо спільно проведений літературний вечір можна назвати співробітництвом з ворогом, то східняки цим грішили постійно. З іншого боку вони ніколи не давали білякам \"борзіти\" і таки привчили, що ті тримали усі балачки про \"вєлікую Росію\" при собі. Власне положення було таке: ми були разом, тепер наші дороги розійшлися. Хочете мирно спів-існувати, просимо дуже. Слід зауважити, що певного роду \"буфером\" між східняками й біляками були козаки. Це повна сіра зона. Газети їх виходили навпіл російською й українською мовами. Дехто взагалі вважав себе окремою нацією, але до кінця так і не вирішили, а там повимирали. Так от, оселі й табори козаків були свого роду \"Касабланкою\" для контактів східняків й біляків. Бо дружбою їх взаємини назвати важко, скоріш вимушений воєнний нейтралітет.
І ще одне спостереження. Багато східняків свідомо не давали своїх дітей до українських шкіл, тому що там вже міцно панували галичани й виклади пішли у галицькім діалекті й через галицьку політичну призму. Ну а діти потроху асимілювалися й відійшли від громади. Побачити їх тепер можна хіба на цвинтарі під час пам'ятних свят. Як правило усі з кількома освітами, здебільшого університетьска професура, лікарі, вищі кадрові військові і т.п. але щороку приїжджає їх все менше. Але якщо розговорити когось із них, то такого нарозповідають...
Я сам собі Петлюра!
 

Аватар користувача
Slavko_Trush
Member
Member
 
Повідомлень: 284
З нами з:
16 лютого 2008 19:56
Звідки: Лозова,Харківщина

Re:

Повідомлення Slavko_Trush » 02 травня 2008 22:40

До речі.стосовно цвинтарів.Он у \"Незборимій нації\" нещодавно друкувалися матеріали про те, як щезають українські могили у Чехії.А в Стейтах як -є якісь описи некрополів,поховань видатних діячів?
І таке ще запитання.Наскільки живою є культура української діаспорної молоді?От намагаюся згадати,але з рок-гуртів пригадую лише \"The Ukrainians\" і то з Великої Британії...
Хоча це вже ми з військової тематики виходимо хто-на де.З одного боку.А з іншого -діаспорна тематика дуже цікава.Пам\"ятаю,колись наче планувалося видання у кількох томах про світову українську діаспору по регіонах.Не знаю,чи реалізувалося це починання.Хоча на українські прізвища натикаєшся скрізь -від румунів (футболіст Стеля або ідеолог \"Залізної гвардії\" Кодряну) до тих же американців (Тютюнник з рок-гурту Мериліна Менсона).А системного збірника немає...
\"Рабів до раю не пускають\"(Іван Сірко)
 

Аватар користувача
Гриціан
Member
Member
 
Повідомлень: 3349
З нами з:
12 квітня 2006 19:43
Звідки: Зеленьки- Гарносільськ на Лимані

Повідомлення Гриціан » 02 травня 2008 22:58

Ну який же може бути системний збірник при такім розладі в головах? Пробували якось то до купи скласти. Але навіть те що вийшло виявилося непотрібним \"новій Україні\" і потроху перебирається на смітники зі смертю свої володарів. Могили систематизовані, але що з того? Хто за ними дивитиметься коли останній цвинтарний сторож дуба вріже?
Я сам собі Петлюра!
 

Аватар користувача
Slavko_Trush
Member
Member
 
Повідомлень: 284
З нами з:
16 лютого 2008 19:56
Звідки: Лозова,Харківщина

Re:

Повідомлення Slavko_Trush » 07 травня 2008 14:39

Ясно-зрозуміло.Гриціане,а от я Вам на обговоренні \"Парамілітарних організацій\" питання ставив,тож перенесу сюди.
Гетьманці.За часів свого розквіту у США їх можна віднести до парамілітарних організацій чи це \"козаки з лампасами\"?Наскільки гетьманці співпрацювали з іншими українськими організаціями (чи це ще один ворожий табір до мельниківців-бандерівців)?І,як я розумію,зараз у діаспорі організація теж вимирає?
\"Рабів до раю не пускають\"(Іван Сірко)
 

Поперед.Далі

Повернутись до Холодна війна (1946-1991)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість