Чайки на… Балтиці

Модератор: Global Moderators

Аватар користувача
Adam
Global Moderator
Global Moderator
 
Повідомлень: 31894
З нами з:
22 лютого 2006 21:35
Звідки: Київ, Україна

Чайки на… Балтиці

Повідомлення Adam » 06 лютого 2009 20:15

Черкас Борис

Чайки на… Балтиці

Це не нісенітниця. Хоч як дивно, йдеться про цілком реальні події, що сталися в далекому 1635 році

Перша третина XVII сторіччя позначилася для Речі Посполитої, однієї з найбільших держав тогочасної Європи, цілою низкою війн зі Швецією за володіння південно-східним узбережжям Балтійського моря. Ця боротьба була наповнена перемогами тієї чи іншої сторони, проте абсолютної переваги ані Варшава, ані Стокгольм здобути не могли. В той час, як польська кіннота панувала на суходолі, шведський флот був королем на морі. Новий польський король Володислав IV, амбітний і здібний полководець, вирішив нарешті розрубати гордіїв вузол «шведської проблеми». На Півночі було зосереджено доволі значні сили. І, що головне, розпочалося створення регулярного польського флоту. Ціною надзвичайних зусиль (а точніше, жорсткого стягування податків) було зібрано кошти, на які збудували дванадцять кораблів: десять фрегатів і дві галери. Проте на тлі шведських морських сил, що обраховувалися сотнями бойових і допоміжних кораблів, це була краплина в тому ж таки морі. У цій непростій ситуації король і його урядовці «згадали», що Річ Посполита має могутній флот, проти існування якого вона весь час бореться – а саме, козацький.

Будівництво ескадри

Ідея використати чайки в балтійських водах існувала давно. Тим більше, що українське козацтво вже брало участь у сухопутних виправах польського війська до цього ще в 1526 році старшина запорожців пропонувала створити на Балтиці козацьку ескадру. Але більшість польських урядовців скептично ставилися до ефективності чайок у чужих водах. На початку 1635 року Володиславу IV вдалося таки переконати своє оточення в корисності козацького флоту.

Звісно, ніхто не збирався йти у тривалий морський похід навколо всієї Європи та ще й через контрольований турками Босфор: чайки вирішили будувати на місці. Тож навесні того ж року з України до Литви прибув козак-суднобудівник. Під його команду виділили місцевих майстрів. За кілька місяців вони збудували п'ятнадцять чайок з тридцяти замовлених. Ескадра була споруджена не повністю внаслідок неналежного надання урядом будівельних матеріалів. Аби виправити проблему, український корабел запропонував перебудувати під чайки п'ятнадцять місцевих рибальських ботів. Ці судна, як і чайки, мали неглибоку осадку й за обрисами корпусу та оснащенням нагадували драккари – кораблі вікінгів. Єдине, що уряд зробив як належить, це забезпечив чайки необхідним обладнанням (компасами, секстантами, ліхтарями, котлами) і зброєю (гарматами, гаківницями, списами і баграми).

Набір команди

Що ж до команд новозбудованих суден, то полковнику Костянтинові Вовку в травні 1635 року було наказано набрати дві тисячі вояків, п’ятсот чоловік кінноти й півтори тисячі – для морської служби. Але козацтво не дуже вірило урядовим обіцянкам щодо належної оплати служби й не було впевнене, що здобич, взята на шведських кораблях, буде такою ж багатою, яка зазвичай траплялася на турецьких галерах. Тож Вовк зміг завербувати для походу лише тисячу реєстровців, які мали досвід морської війни. Цей загін кількома групами в першій декаді липня прибув до Ковна (нині Каунас).

Сучасників вразило, що на противагу іншим військовим, українські козаки на марші не відзначилися грабунками й мародерством. Для тих часів і військових звичок річ нечувана, адже пересування навіть невеликої армії певною територією (байдуже, своєю чи ворожою), за нанесеними збитками зазвичай дорівню вало стихійному лиху. Отже, 19 липня в Ковні козацтву було влаштовано почесну зустріч, місцеве населення на їхню честь влаштувало бучне свято. А вже наступного дня українці нарешті дісталися чайок. Отаман Вовк хотів одразу вийти в море. Але польське керівництво затримало похід на 14 днів. Річ у тім, що планована від зими війна на Балтиці так і не почалася. Шляхта не хотіла воювати і змусила короля піти на переговори зі шведами. Дипломатичні заходи не тільки не дали позитивного результату, але й погіршили ситуацію: під час переговорів шведи захопили польський флагман і відвели його до скандинавських берегів. Тож Володислав IV наказав Вовку йти у Вісленську затоку і виступити проти шведської ескадри.

Тактичні переваги

У перших числах вересня чайки нарешті вийшли в море. Осіння Балтика була неспокійною, сильний вітер і високі хвилі ускладнювали плавання. До того ж, аби шведи не дізналися про загрозу й не встигли заблокувати гирло Німану, з якого вирушила ескадра, козаки йшли вночі. Вдосвіта, коли темінь відступила, шведи побачили перед собою козацький флот. Шведські фрегати відкрили вогонь, але ядра не влучали. Козацька тактика, зумовлена особливостями конструкції та морехідних якостей чайок, що безвідмовно спрацьовувала у сутичках з турецькими галерами, виявилася цілком придатною й у бою з одним із найкращих флотів Європи. Річ у тім, що легкість, неглибока осадка та невисокі борти чайок давали можливість не тільки швидко маневрувати, ухиляючись від залпів. Невеликі, порівняно з європейськими військовими суднами, човни могли «підкрастися» до своєї жертви майже впритул, залишаючись непоміченими між хвилями. У цій ситуації бортова артилерія вже нічим не могла зарадити – ядра, які давно розтрощили б щогли та борти західноєвропейського корабля, далеко перелітали через низенькі козацькі човни.

Чайки проти фрегатів

Спроба шведів, трохи стурбованих появою незвичного супротивника, домовитися з отаманом Вовком не розпочинати військових дій закінчилася фіаско. Після деякого маневрування по морю, аби вибрати зручний вітер, козаки атакували шведські судна. Останні почали відступати у відкрите море, намагаючись триматися на дистанції гарматного пострілу. Але українцям таки вдалося не тільки ухилятися від обстрілу, але й відрізати один із фрегатів та, попри високі хвилі, підійти до нього впритул. Щоправда, ситуація ускладнювалася ще й тим, що борти шведських кораблів (як і всіх на Балтиці) були вищі за ті, що використовувалися на Чорному морі. Проте відчайдушною атакою козаки вдерлися на палубу і після абордажного бою захопили корабель. Коли переможці оглянули трюми, виявилося, що їм добряче поталанило: судно було завантажене військовою амуніцією та їжею для війська. За якусь годину шведський фрегат нагадував обгризену кістку: все, що було на ньому цінного, козаки перевантажили у чайки і, подарувавши життя переможеним (а могли й стрельнути з гармати нижче ватерлінії!), попливли до берега.

Після цієї перемоги український флот ще два тижні патрулював узбережжя від гирла Німану до Пілави, змушуючи шведів триматися на відстані. Місцевий люд із подивом дивився, як день у день козаки на своїх маленьких кораблях боролися з хвилями і вітрами. Українські капітани, використовуючи вітрила і весла, маневрували між хвилями. Якщо ж раптом хвиля і накривала човен, то він все одно не перекидався – рятував прив’язаний до бортів захисний пас із хмизу, що фактично використовувався як поплавець. Кілька разів шторм розкидав чайки в різні боки, але їх капітани знову збиралися докупи без утрат. Нарешті, в останній декаді вересня король наказав Вовку повертатися до України. Вояки отримали 15 тисяч золотих за службу й залишили за собою всі трофеї. Що ж до чайок, то вони були передані на зберігання до гостинного Ковна.

Балтійські пригоди козацтва продемонстрували його високі бойові якості. Крім того, українці вчергове підтвердили славу вправних мореплавців.

http://www.ut.net.ua/art/168/0/2135/
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"
 

Максимко
Member
Member
 
Повідомлень: 16
З нами з:
09 липня 2007 22:32

Повідомлення Максимко » 06 лютого 2009 22:38

Трава у человека была забориста
я, конечно, понимаю, что казаки - первые во всем и всегда, но на челноках брать фрегаты..... :shock:
наверное, следующая статья аффтара будет про сломанные голыми запорожскими пятками сабли :D
...Козаченьки з москалями
Потiшились над врагами,
Добре бившись за Полтаву
Всiй Росiї в вiчну славу! ...
 

Аватар користувача
Chestnut
Global Moderator
Global Moderator
 
Повідомлень: 6228
З нами з:
22 лютого 2006 15:07
Звідки: Київ-Лондон

Повідомлення Chestnut » 07 лютого 2009 02:08

Максимко написав:я, конечно, понимаю, что казаки - первые во всем и всегда, но на челноках брать фрегаты.....


Тем не менее это имело место быть

Вот есть такая польская книжечка Gorski - Flotylie kozackie na sluzbie u Jagellonow i Wazow, которую сложно заподозрить в укропупизме

http://rapidshare.com/files/194841264/G ... _Wazow.pdf
\"На гербі зображено ведмедя. В одній руці у ведмедя молоток, а в другій - балалайка. Це символізує працелюбність і незакомплексованість тварюки.\"
 

Аватар користувача
CAM
Member
Member
 
Повідомлень: 1530
З нами з:
20 травня 2007 20:57
Звідки: Самбір-Чикаго

Повідомлення CAM » 07 лютого 2009 08:31

Йой, щось велике в лісі здохло! :D
„На диявола – хрест, на неприятеля – шабля”.
 

Аватар користувача
Adam
Global Moderator
Global Moderator
 
Повідомлень: 31894
З нами з:
22 лютого 2006 21:35
Звідки: Київ, Україна

Re:

Повідомлення Adam » 07 лютого 2009 11:18

Максимко написав:Трава у человека была забориста
я, конечно, понимаю, что казаки - первые во всем и всегда, но на челноках брать фрегаты..... :shock:
наверное, следующая статья аффтара будет про сломанные голыми запорожскими пятками сабли :D

Нужно ли эти заявления расценивать так, что и Петр все наврал с победами своего галерного флота? Медалями пиарился, шут гороховый?

Я, мил друг, на форум всякую чушь не таскаю! А если и таскаю, то только в раздел "Гумор".

Автор - научный сотрудник Института истории Украины, в наше тяжелое время подрабатывает журнальными публикациями, но не опускается до извращения фактов.
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"
 

Аватар користувача
Rogala
Member
Member
 
Повідомлень: 2544
З нами з:
17 серпня 2007 19:15
Звідки: Одесса

Повідомлення Rogala » 07 лютого 2009 13:58

Максимко ну землячок тут все так и было, :D
 

Максимко
Member
Member
 
Повідомлень: 16
З нами з:
09 липня 2007 22:32

Re:

Повідомлення Максимко » 07 березня 2009 11:29

Adam написав:
Максимко написав:Трава у человека была забориста
я, конечно, понимаю, что казаки - первые во всем и всегда, но на челноках брать фрегаты..... :shock:
наверное, следующая статья аффтара будет про сломанные голыми запорожскими пятками сабли :D

Нужно ли эти заявления расценивать так, что и Петр все наврал с победами своего галерного флота? Медалями пиарился, шут гороховый?

Я, мил друг, на форум всякую чушь не таскаю! А если и таскаю, то только в раздел "Гумор".

Автор - научный сотрудник Института истории Украины, в наше тяжелое время подрабатывает журнальными публикациями, но не опускается до извращения фактов.


Адам, друже, Петр гордился победами своего флота, но мы же не приписываем ему всякую небывальщину, типа потопления "армады" и или разгрома французов у Ла-Хога.... и талласократом на Балтике не обьявляем.
его реальные успехи были важны для нас, но, с общемировой точки зрения, локальны.

так и с казаками на балтике. если высыпать из статья всю ура-(скорее слава-) патриотическую шелуху, то, ИМХО, в сухом остатке остаются совсем обычные вещи: набранных казаков (реестровых) посадили на 15 "рибальських ботів", снабдили "гарматами, гаківницями, списами і баграми" и отправили беспокоить свейский каботаж на балтике.
все остальное - своеброзназно поданная агитка для младшего школьного возраста, проиллюстрированная фото какого-то корабля, явно более поздней постройки.
спору нет, для подрастающего поколения подобные вещи полезны и познавательны, но вот только выдавать их за ценные исторические работы, ИМХО - смешно.
...Козаченьки з москалями
Потiшились над врагами,
Добре бившись за Полтаву
Всiй Росiї в вiчну славу! ...
 

Аватар користувача
Adam
Global Moderator
Global Moderator
 
Повідомлень: 31894
З нами з:
22 лютого 2006 21:35
Звідки: Київ, Україна

Повідомлення Adam » 07 березня 2009 23:19

Максимко
Извини, друг, но с \"говнопулеметом\" общаться желания нет.
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"
 

Аватар користувача
Anri
Member
Member
 
Повідомлень: 317
З нами з:
23 серпня 2008 21:49
Звідки: Київ

Повідомлення Anri » 08 березня 2009 02:54

\"Максимка\". Ты видно и в жизни такой как на аватаре - клоун!!!!! :lol:
Зображення
 

Максимко
Member
Member
 
Повідомлень: 16
З нами з:
09 липня 2007 22:32

Re:

Повідомлення Максимко » 08 березня 2009 09:36

Adam написав:Максимко
Извини, друг, но с "говнопулеметом" общаться желания нет.


ну как же так, Адам ..... внятных аргументов нет, так ты на оскорбления перешел :twisted:
...Козаченьки з москалями
Потiшились над врагами,
Добре бившись за Полтаву
Всiй Росiї в вiчну славу! ...
 

Аватар користувача
Adam
Global Moderator
Global Moderator
 
Повідомлень: 31894
З нами з:
22 лютого 2006 21:35
Звідки: Київ, Україна

Повідомлення Adam » 08 березня 2009 10:26

То, чем занимаешься ты, на ВИФ2 называется \"набрасывать говно на вентилятор\". Ты извратил, сказанное автором, и требуешь каких-то доказательств? А ты опроверг утверждаемое?

Первый твой аргумент:
но на челноках брать фрегаты...

Петр брал на гребных судах фрегаты. Какие аргументы дальше? Ноль? Продолжаем бросать говно?

Далее. Автор пишет:
чайки вирішили будувати на місці. Тож навесні того ж року з України до Литви прибув козак-суднобудівник. Під його команду виділили місцевих майстрів. За кілька місяців вони збудували п'ятнадцять чайок з тридцяти замовлених.

Говнопулемет продолжает свою работу:
набранных казаков (реестровых) посадили на 15 \"рибальських ботів\"


Ну и так далее! Лень спорить с новым Бузиной! Продолжай передергивать в другом месте!
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"
 

LMR1975
Member
Member
 
Повідомлень: 31
З нами з:
19 березня 2009 08:57
Звідки: Київ

Повідомлення LMR1975 » 16 червня 2009 23:04

До речі всім там \"Максимкам\" і решті , шо сумнівається цитата з листа литовського гетьмана Кр.Радивила про деякі події 1635 р..

\"В ночи ставили ся вони на чайках своїх від ІІілави (на проході з Вяслянського лиману до моря, під Королевцем). Коли день розевіяув, і перед очами Шведів відкрили ся отсї приходні, ТІ спочатку остовпіли, потім- привитали їх кулями з гармат. Але се козакам нічого не завадило, бо перешкодило велике віддалей не. Потім через посланців запитано їх, що за люде, за чиїм наказом і чого тут хочуть. ВІДПОВІЛИ, що вони козаки запорозькі, прийшли за наказом королівським і чекають його розпорядження. І зараз почали плавати по затоці, а потім кинули ся на шведський кора¬бель, наповнений амуніцією і провіантом для війська. Захопили його і дуже настрашила тим Шведів. Потім як уложено трактати, мусїли вони, що правда, вернути той корабель, але що там було до їдження, то з звичайною зажерливістю все спожили. І чиете діво на такім малім суднї, оплетенім вазками тростини), против-ставати розяреному морю! Коли вітер високо підносить пінисті хвилі і здаєть ся — от-от їх розкидає, вони носять ся на хвилях, охоронені від води тими плетеними вязками, привязаними з обох боків; коли тиша тихо рухає хвилями, вони за помічю весел пли-муть. Бачила те Пілава на очі, як при сильнім вітрі буря піднявши ся рознесла їх, але без усякої шкоди, вернувши ся в свої ряди, вони знов в своїм попереднім порядку стали перед портом *)\".

Чито не належно свідчить про особливу вправність наших козаків на розбурханих хвилях Балтийського моря та неаби яку їх відвагу та хист. Та й чом тут подивуватися як наші чубаті гультіпаки перепливали все Чорне море взовж та поперек наводячи жах на Стамбул.
 

dytyna
Member
Member
 
Повідомлень: 286
З нами з:
01 травня 2008 20:32
Звідки: Україна

Повідомлення dytyna » 17 червня 2009 09:02

А можна джерело - звідки цей текст?
Все ніби зрозуміла окрім оцього слова: розевіяув.
 

LMR1975
Member
Member
 
Повідомлень: 31
З нами з:
19 березня 2009 08:57
Звідки: Київ

Повідомлення LMR1975 » 17 червня 2009 20:35

А можна джерело - звідки цей текст?
Шановний dytyna - відповідаю.

М.Грушевський, Історія України-Руси, 1995 , Том 8 , стор. 217 а він безпосередньо роблячи переклад посилється на польськомовний лис Кр. Радивила вказуючи також його реквізити.

розевіяув - настав ранок , світає , розвиднелося.
 

Аватар користувача
Alex R
Member
Member
 
Повідомлень: 26
З нами з:
10 грудня 2008 22:16

Повідомлення Alex R » 23 червня 2009 22:23

Если верить историкам, а в том числе современнику Савве после битвы морской у Азова (там кстати был обьеденнеый флот и донцов и сичевых) пораженный Петр воинским умением козак на воде издал указ о наборе козачих команд на пинасы кторые строились под Воронежом. И создал вполне себе боевой флот из этих малых 16-ти пушечных кораблей где команды состояли из казак как донских так и запорожских.

Есть очень не плохая книга по истории казачества , а точнее о их морских походах - русского издания, где нет патриотического фарса за запорожцев - но их боевые заслуги не принижены.
Название и автора приведу как книга будет под рукой, то есть в ближайшие дни.
...курю турецкий-горький табачёк...
 

Далі

Повернутись до Козаччина (XVI-XVII ст.)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 0 гостей