Жовто-блакитний прапор УНР

Модератор: Global Moderators

Олесь
Member
Member

Жовто-блакитний прапор УНР

Повідомлення Олесь » 25 березня 2007 15:54

Що він символізував, та історія його виникнення.
Хтось щось знає?

Гриціан
Member
Member

Повідомлення Гриціан » 25 березня 2007 16:42

Ну приїхали... Та ж ніби УСС перетягнув від січових товариств, а ті у свою чергу від комбінації між австро-угорськими земельними фарбами і Данилівськими ділами. Хоча якої біди Велика Україна собі його взяла, досі не розумію. Певно, просто нічого на момент під рукою не знайшлося, деякі ще досі шукають: Зображення
Перший з трьох це \"прийнятий варіант\" прапору України з \"Украинских Страниц\". Не міг знайти більший малюнок, але у описі колись було про неприв'язаність сеї фани до \"націоналістичного минулого\" чи щось там у тім сенсі.
Я сам собі Петлюра!

Adam
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Adam » 25 березня 2007 17:17

В тому вигляді, як він був започаткований в Україні 1917 року - то була (як я знаю) розробка Грушевського за геральдичною традицією: золотий трезуб у блакитному полі перетворювався на прапорі у жовту смугу над блакитною. Звідки ж взявся саме золотий тризуб й саме на блакитному полі - я не знаю.

\"Русинські\" ж фарби прапору Східної Галичини http://ah.milua.org/simbols/landesflags/landesflags.htm походять від герба Львівщини: золотий лев, що спирається на скелю, у синьому полі.
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"

Олесь
Member
Member

Повідомлення Олесь » 25 березня 2007 17:41

Adam написав:В тому вигляді, як він був започаткований в Україні 1917 року - то була (як я знаю) розробка Грушевського за геральдичною традицією: золотий трезуб у блакитному полі перетворювався на прапорі у жовту смугу над блакитною. Звідки ж взявся саме золотий тризуб й саме на блакитному полі - я не знаю.

"Русинські" ж фарби прапору Східної Галичини http://ah.milua.org/simbols/landesflags/landesflags.htm походять від герба Львівщини: золотий лев, що спирається на скелю, у синьому полі.

Ось мене й цікавило, звідки взявся блакитний колір, у галичан завжди був синій,якщо брати, що прапор був запозиченний з кольорів Львівщини, але зустрічав десь, що козацькі прапори останніх часів мали жовто-блакитну гамму.Але хотілось би знайти якісь дослідження на цю тему.

Гриціан
Member
Member

Повідомлення Гриціан » 25 березня 2007 18:30

Мені от цікаво інше: жовтоблакитні фарби йдуть як земельні фрби \"Рутенії\". А де була окрема адміністративно виділена одиниця з тою назвою досі не розібрався. Якщо Закарпаття, то воно було розділене на Маромороський повіт, південну Трансильванію (включно з Хустом) та ще щось. Отже прапор є а територія як з директорією?
Я сам собі Петлюра!

Євген Пінак
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Євген Пінак » 26 березня 2007 10:16

Олесь, НМД, блакитний колір просто \"взявся\", як він зараз \"гуляє\" по різним довідникам і сайтам у якості державного. Скоріше за все, тут зіграла свою роль асоціація із \"жовтим полем, блакитним небом\", чи щось таке.

Гриціан, адміністративної одиниці \"Рутенія\" не існувало, а сам цей папор був не \"земельним\", а \"національним\" - так само, як поляки незалежно від місця проживання використовували свій біло-червоний прапор.

Гриціан
Member
Member

Повідомлення Гриціан » 26 березня 2007 14:35

Як там у класика: \"Русини шумною толпой по Трансільванії кочують\"?
Я сам собі Петлюра!

Bohdan
Member
Member

Повідомлення Bohdan » 26 березня 2007 18:24

До речі, у відповідності до ДСТУ 4512:2006 \"Державний прапор України\", в поліграфічному виконанні синій колір має відповідати №2935С, а жовтий - №012С за каталогом кольорів Pantone.

Adam
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Adam » 26 березня 2007 21:45

От, за що я люблю нашіх профанів, так за те, що вони не розрізняють Пантон Коатед від Пантон Текстиль, наприклад! Тому поліграфічний Пантон й буде відрізнятися від кольору на прапорах!
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"

Mykola Chmyr
Member
Member

Повідомлення Mykola Chmyr » 27 березня 2007 12:15

Шановні колеги! Слід мати на увазі, що термін \"жовто-блакитний\" є умовним. Часто він застосовувався і до тих прапорів, де верхня смуга була блакитною. Якщо мова йде про прапор, де верхня смуга була жовтою, то такого прапора УНР офіційно ніколи не мала. В літературі дуже поширений діаспорний міф про те, ніби М.Грушевський, спираючись на \"правила геральдики\" (а при чому тут вона?) наполіг, що прапор має бути жовто-блакитним, і Центральна Рада 22.03.1918 такий прапор затвердила. Але жодного нормативно-правового акту про це не виявлено, тому такі твердження є бездоказовими. Цей та інші міфи спростовані А.Гречилом у статті \"Питання про порядок кольорів на українському прапорі в 1917-1920 рр.\" (Знак. - 2006. - Ч. 40. - С. 10-11). Прапором УНР починаючи з січня 1918 р. було полотнище, де верхня смуга була блакитною, а нижня - жовтою. 14(27).01.1918 Тимчасовим законом про флот УНР було встановлено прапор Українського торговельного флоту: \"полотнище в двох - блакитному і жовтому кольорах\". Фактично, це означало встановлення державного прапора. Цей прапор без змін успадкував Гетьман Скоропадський, а далі - Директорія. Думка про те, що за Гетьмана кольори прапора мінялися - теж міф. Виникає питання: \"А чому в Наддніпрянській Україні використовували блакитно-жовті, а в Галичині - синьо-жовті кольори?\" Швидше за все, блакино-жовте сполучення (пшениця під небом) було легше пояснити широким народним масам Наддніпрянщини. А от державним прапором ЗУНР був синьо-жовтий, таким він залишався і після злуки з УНР.Походять же ці кольори від територіального символу Львівської землі (золотий лев на синьому полі).

Михайло
Member
Member

Повідомлення Михайло » 27 березня 2007 13:32

Mykola Chmyr написав:А от державним прапором ЗУНР був синьо-жовтий, таким він залишався і після злуки з УНР.Походять же ці кольори від територіального символу Львівської землі (золотий лев на синьому полі).

Так от же й питання: яким чином з золотого лева на синьому полі випливає саме синьо-жовтий, а не жовто-синій прапор?
Критичний розбір аргументів на користь нового датування Св. Софії: http://www.spadshina.org.ua/File/Sophia2.pdf

Bohdan
Member
Member

Повідомлення Bohdan » 27 березня 2007 14:58

Adam
Я думаю, що упорядники ДСТУ розрізняють Пантони, але що ж це було б за ДСТУ, якби у ньому можна було би розібратися без 100 грамів.

Згідно ДСТУ 4512:2006 \"Державний прапор України\" колір тканини має відповідати кольору С3, розробленим, атестованим і затвердженим згідно з ДСТУ 4513. Координати колірності синьої та жовтої смуги прапора мають відповідати значенням ... відповідно до рисунка 1,
Зображення

... за геометрії освітлення/спостереження 0/d згідно зі схемою вимірювання, поданою в додатку Б.
Зображення

:?

Mykola Chmyr
Member
Member

Повідомлення Mykola Chmyr » 27 березня 2007 17:33

Так от же й питання: яким чином з золотого лева на синьому полі випливає саме синьо-жовтий, а не жовто-синій прапор?[/quote]

Хороше питання. Слід відразу наголосити, що ніякого \"правила геральдики\", за яким на прапорі верхня смуга має відповідати кольору гербової фігури, а нижня - кольору щита НЕМАЄ. За даними А.Гречила, в Німеччині у ХІХ ст. були напрацьовані рекомендації щодо створення міських та земельних прапорів з різнокольорових смуг. Рекомендувалося брати для верхньої смуги колір фігури, для нижньої - колір щита. Але ці рекомендації не увійшли до загальноприйнятих геральдичних норм і залишилися в рамках німецької геральдики. До того ж, прапори будуються за різними принципами, тому їм присвячена спеціальна історична дисципліна - вексилологія. Тож твердження, що сучасний Державний Прапор України \"неправильний\" - чистої води баламутство. Є думка, що синьо-жовте поєднання склалося під впливом чорно-жовтих габсбургських кольорів, але це потребує окремого дослідження.

Batjar
Member
Member

Повідомлення Batjar » 27 березня 2007 19:39

Колєго Миколо, Ваше твердження щодо габсбургського впливу викликає сумніви, оскільки у Габсбургів чорний орел на жовтому полі відповідає саме тим правилам геральдики, які Ви заперечуєте. І якщо ми приймаємо версію габсбургського впливу, у нас має бути саме жовто-блакитний прапор - тобто, золотий лев на синьому полі.
Так люблю той Львів, же бракує ми слів... Львів то є Львів!
На фото летнее полевое подменное обмундирование для несения наряда на кухне связиста гвардейского артиллерийского полка мотострелковой дивизии образца 1985 г.

Михайло
Member
Member

Повідомлення Михайло » 27 березня 2007 19:43

Batjar написав:І якщо ми приймаємо версію габсбургського впливу, у нас має бути саме жовто-блакитний прапор - тобто, золотий лев на синьому полі.

Я думаю, шановний Микола мав на увазі, що габзбурзький вплив полягав у тому, що прапор здерли за аналогією -- жовте знизу, а згори замість чорного синє. Ну, а герб і так давно був. Питання, чи дійсно це було саме так? І чи дійсно геральдичного правила про утворення прапора на основі герба не існує?
Критичний розбір аргументів на користь нового датування Св. Софії: http://www.spadshina.org.ua/File/Sophia2.pdf

Далі

Повернутись до WWI та Перші визвольні змагання (1914-1922)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей