Старшини АУНР і УГА - члени Пласту

Модератор: Global Moderators

Тинченко
Member
Member

Повідомлення Тинченко » 05 листопада 2007 15:23

joanerges написав:Оскільки він наддніпрянець й отримав Хрест Петлюри, то чи не міг він бути спочатку в Армії УНР, а потім бути відкомандирований до УГА?

Хрести Петлюри роздавалися, керуючись дивними та особисто для мене незрозумілими критеріями. Отож, наявність Хреста Петлюри ще зовсім не означала, що його власник був в АУНР. Поміж іншим, було нагороджено і багато ветеранів з УГА

Володимир Мороз
Member
Member

Повідомлення Володимир Мороз » 05 листопада 2007 15:25

Я бачив кілька біографій Л.Бачинського, але про УГА там мови не було, тільки про АУНР і про роботу по міністерствах. А перший пластовий гурток він створив у Тарнові - ніби-то в таборі... - але дискусія про Бачинського в іншій темі(це до Івана) - http://forum.milua.org/viewtopic.php?t= ... sc&start=0

-=Лис Микита=-
Member
Member

Re:

Повідомлення -=Лис Микита=- » 05 листопада 2007 23:32

Володимир Мороз написав:Хорунжим АУНР був організатор українських бой-скаутів у Білій Церкві, який на еміграції теж долучився до Пласту - Євген Слабченко.

Чи маєте ще якусь інформацію про Євгена Слабченка (псевдо Деслав). Я читав, що він автор підручника "Український скавтінг". Яка його доля?

ruslan
Member
Member

Повідомлення ruslan » 05 листопада 2007 23:42

Павло Богацький не був пластуном, принаймні у 1919 – 1920 роках. Як бачимо із його особистих спогадів він очолював організацію “Молода Січ” до якої входила і пластова організація. Але безпосередньої пластової роботи він не проводив. Також він не входив до складу Головної Пластової Ради.
В матеріалах Українського Державного університету Кам`янець-Подільського також можна зустріти прізвище Богацький, але в деяких документах не вказано ім`я, та по батькові. Так наприклад:
Протокол від 29 вересня 1918 року в залі Міської Думи присутні Ю.А. Богацький.
Протокол спільного засідання по організуванню свята відкриття університету місто Кам’янець-Подільський в протоколі свята, від 22 вересня 1918 року. (серед присутніх) також зустрічаємо прізвище Богацький але який саме?
Також прізвище Богацький зустрічається і в Управлінні товариства “Просвіта” а також Ю.О. Богацький значиться у штатах оціночне-статистичного відділу шкільної статистики і господарського постачання при Губернському Управлінні.
Загалом мова може йти і про брата Павла Богацького. Обидва Богацькі були в 1911-1914 рр. членами студентського скаутського гуртка за системою Ернеста Сетон-Томпсона у Києві під керівництвом лікаря і спортсмена д-ра Олександра Анохіна.
Нарешті в розділі “Хроніка” газети “Новий Шлях” ч.12 від 27 червня 1919 року виявлено замітку, яка збігається із іншими джерелами. (мовою оригінала)
Із Чорного Острова до Кам`янця переїзджає весь резерв Коша по Охороні Республіканського ладу з Отаманом Директором Адміністраційного Департаменту Міністерства Внутрішніх Справ П.О.Богацький.
Я не знаю хто такий Гітлер, мені достатньо Меркель.

ruslan
Member
Member

Re:

Повідомлення ruslan » 06 листопада 2007 12:38

Володимир Мороз написав:Отже, П.Богацький організацію, подібну до стаутської, справді заснував у Камянці-Подільському ще до ПСВ, курував Пласт у 1919-1920 рр., .

Богацький тутки ні причім. :Search:

Володимир Мороз
Member
Member

Re:

Повідомлення Володимир Мороз » 06 листопада 2007 15:30

ruslan написав:
Володимир Мороз написав:Отже, П.Богацький організацію, подібну до стаутської, справді заснував у Камянці-Подільському ще до ПСВ, курував Пласт у 1919-1920 рр., .

Богацький тутки ні причім. :Search:

Ну, не зовсім :)

Михайло
Member
Member

Повідомлення Михайло » 06 листопада 2007 17:51

Тинченко написав:Хрести Петлюри роздавалися, керуючись дивними та особисто для мене незрозумілими критеріями.

http://poltava-repres.narod.ru/povstan/nagorod_unr.htm

На відзнаку "Хрест Симона Петлюри" має право кожен вояк Армії УНР та повстанчих відділів, що брав участь у збройній боротьбі за визволення України під проводом бл. п. Головного Отамана, за винятком тих, що: а) зрадили ідеї державности України, перейшовши до табору ворогів її, і б) заплямували себе негідною українського вояка поведінкою чи переступами.

Тобто, всім роздавали, як я розумію. Я колись цей наказ ширше знаходив, там казалось, щоб кожен бажаючий надсилав заявку (здається, з 2-ма свідками, але не певен).
Критичний розбір аргументів на користь нового датування Св. Софії: http://www.spadshina.org.ua/File/Sophia2.pdf

ruslan
Member
Member

Повідомлення ruslan » 07 листопада 2007 08:41

8-) Серед предтеч Пластового Руху один з його учасників і провідників на центральноукраїнських землях, а згодом і на еміграції Павло Богацький називає таємну юнацьку організацію Кам’янець-Подільської бурси під назвою “Запорозька Січ”, що діяла у 1895-1900 рр. Очолював її учень, який мав чин “полковника” Ісая Сулковский, опікуном організації став художник Жудін
Жудін Дмитро Анатольович народився 23 жовтня 1860 року в родині селян на Житомирщині. Був одруженим, мав двох синів Володимира і Миколая а також дочку Ольгу. Закінчив Санкт-Петергбурську художню Академію. Поступив на службу до Кам`янецького міського училища 2–го класу на посаду вчителя малювання, креслення та каліграфії. Бував за кордоном. Неодноразово залучався слідчими та судовими органами міста в якості експерта по каліграфії в зв`язку із розслідуванням кримінальних справ пов`язаних із підробкою документів. Відвідував курси підвищення кваліфікації в Москві, С.Петербурзі, Києві. Перевівся до С. Петербургу в Реальне училище ім. Царевича Алексія Єдиновіруючого братства, на посаду вчителя із 1 серпня 1913 року.
Подальша доля не відома.

ruslan
Member
Member

Повідомлення ruslan » 07 листопада 2007 08:46

“Молоде життя”. Ч. 5-6 (81-82). Прага, квітень 1933. – с. 16-17.
...Перезнайомившись з керовниками, ми умовились зійтися та організувати Пластову Раду. На нараду зійшлось чимало людей. Це була молодь, переважно студенти, що з пластовою роботою ознайомилась у своїх школах, найбільше галичане. Це були панове Зазуляк (2) здається буковинець, Васильчук студент надніпрянець, пані Кекешівна (3), галичанка, керівниця діточого садку Т-ва Просвіта в Кам’янці, п. Зборовець - вчитель Учительської семінарії по класу фізичного виховання і студент Фільц (4) , галичанин. Ми й організували Головну Пластову Раду в такому складі: п. Зазуляк голова пластової ради, п. Васильчук - керівник хлоп’ячих організацій, п-і. Кекешівна - дівочих, п. Зборовець - скарбником і п. Фільц - секретарем. Мене вибрано почесним членом, як отамана “Матері-Січі”, і в склад Головної Ради безпосередньо не увійшов...
(особові справи студентів)
Зазуляк Петро Онуфрієвич студент фізико-математичного факультету Кам`янецького Державного Українського Університету, мешкав за адресою вулиця Університецька 11, місто Кам`янець-Подільський.
Кекіш Марія студентка факультету філології Кам`янецького Державного Українського Університету, мешкала в приміщенні семінарського дому. Проф. Марія Кекиш (Кекіш) була у 1918–1920 рр. членом Верховної Пластової Ради (ВПР) у Львові під керівництвом О.Тисовського (тоді вищий орган Пласту, ВПКоманди не було). Переслідувана польськими властями за пластову діяльність, емігрувала до США на поч.20-х рр. (Нью-Йорк). Допомагала утворити відділ українських скауток, яких названо пластунками.
Фільц Володимир Іванович студент правничого факультету Кам`янецького Державного Українського Університету, мешкав за адресою вулиця Університецька 11, місто Кам`янець-Подільський. Володимир Фільц – був пластуном першого гуртка у “відділі пластунів” як 12 відділ при спортивному товаристві “Сянова Чайка”, заснований 1 жовтня 1912 р. професором перемиської української гімназії Євгеном Любовичем на німецьких скаутських зразках (згодом, VI. Пластовий Курінь ім. Полк. Івана Богуна в Перемишлі).

ruslan
Member
Member

Повідомлення ruslan » 07 листопада 2007 13:04

Богацький а ні в Пласті, так само як і пластуном у 1920 р., не був! :x Крім того, МВС і АУНР -трохи різні речі. Хоче, що безумовно, так це те, що він був учасником ПВЗ.

Володимир Мороз
Member
Member

Re: Старшини АУНР і УГА - члени Пласту

Повідомлення Володимир Мороз » 08 листопада 2007 12:27

Володимир Мороз написав:Винесену в тему категорію осіб можна поділити на три групи:
1) Ті, хто був у Пласті до ПСВ і згодом став старшиною в укр. арміях (напр., Дмитро Вітовський)
2) Ті, хто був у Пласті після визвольних змагань (напр., Северин Левицький)
3) Ті, що були в Пласті і до, і після визвольних змагань (напр., Іван Чмола та Петро Франко)

Щось не так?

Володимир Мороз
Member
Member

Повідомлення Володимир Мороз » 08 листопада 2007 12:31

Модераторам

Пропоную пости Руслана:
    05 листопада 2007 22:42
    07 листопада 2007 07:41
    07 листопада 2007 07:46

виділити в окрему тему: Скаутінг і пласт в 1917-1920 рр.

ruslan
Member
Member

Re:

Повідомлення ruslan » 08 листопада 2007 12:41

Заодно надибав, що до війська мав стосунок Павло Богацький, після чого знайшов його і в книзі Я.Тинченка :)
Отже, П.Богацький організацію, подібну до стаутської, справді заснував у Камянці-Подільському ще до ПСВ, курував Пласт у 1919-1920 рр., а потім був активним пластуном на еміграції.

Для чого, це все вище зазначене заперечення на Ваш пост? І за межі теми не виходить. :oops:

Володимир Мороз
Member
Member

Повідомлення Володимир Мороз » 08 листопада 2007 12:43

Не розумію поста...

Тинченко
Member
Member

Повідомлення Тинченко » 08 листопада 2007 13:24

Михайло написав:Тобто, всім роздавали, як я розумію. Я колись цей наказ ширше знаходив, там казалось, щоб кожен бажаючий надсилав заявку (здається, з 2-ма свідками, але не певен).

Спочатку планувалося, що буде здійснюватися суворий принцип додерження проходження анкет претендентів крізь дивізійні та інші Ради Хреста Петлюри. Але "по ходу дєйствія" почали давати Хрести взагалі всім, хто в анкетах, які надсилалися бкзпосередньо до Варшави, справно розписав свої "подвиги" у 1917-1921 роках.

Треба ще розуміти, що роздача Хрестів Петлюри мала комерційний бік справи. Уряд УНР замовив ці нагороди за власні гроші. Кожний претендент мав викупити ці Хрести (здається, коштували 6,5 злот.) Спершу претендентів виявилося небагато.... Отож, казна потерпала. За Хрести були виплачені гроші, ці гроші треба було повертати до казни. За таких умов Хрести Петлюри почали роздавати "всєм-всєм-всєм"... Хто спатив відповідний внесок.

Поперед.Далі

Повернутись до WWI та Перші визвольні змагання (1914-1922)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість